V Prahe je možné vidieť vzácne známky za pol miliardy

Zdieľaj

Výnimočný pohľad sa v týchto dňoch ponúka návštevníkom Obecného domu v Prahe. Tamojšia výstava nazvaná Poklady svetovej filatelie ukazuje vzácne aj raritné známky zo súkromných zbierok. Ich celkovú hodnotu odhadujú usporiadatelia na viac ako pol miliardy korún. K videniu sú od soboty 28. októbra iba do nedele 5. novembra.

„Niektoré zo známok už odborná aj laická verejnosť mohla vidieť na svetových výstavách, ale takto pohromade, takto zhustené a pod jednou strechou, to je skutočne mimoriadna udalosť k videniu,“ hovorí prezident tuzemského Prestige Philately Club Prague (PPCP) Tomáš Mádl.

Exponáty vystavované v Riegrovom salóniku na poschodí Obecného domu na Starom Meste pochádzajú ako zo zbierok PPCP, tak spriatelené viedenské Vindobony a zrejme najznámejšej zberateľskej organizácie Club de Monte-Carlo, medzi ktorej členmi patria aj monacké knieža či britské kráľovské rodiny.

Čína od decembra obmedzí vývoz grafitu, dôležité suroviny pre batérie

Verejnosť si môže na vlastné oči prezrieť na sedem desiatok exponátov tvorených stovkami známok, všetko navyše doplnené o historické pozadie a zaujímavosti.

„Unikátov je tu niekoľko, medzi tie najvýznamnejšie určite patrí kompletný blok takzvanej saskej trojky, čo je jedna z najslávnejších položiek európskej filatelie vôbec. Potom tu máme z nášho českého depozitu krásny dvanásťblok prvej známky sveta, takzvanej Black Penny. Je to známka z roku 1840,“ vyzdvihuje Mádl niekoľko príkladov.

Časť exponátov sa do hlavného mesta dostávala až v posledný deň príprav pred začatím výstavy. „Treba blok saskej trojky k nám prišiel až v piatok popoludní, pretože má skutočne svoj ozbrojený sprievod, prišiel k nám z veľtrhu z Nemecka,“ priblížil Mádl.

Ako zabezpečenie a ochrana exponátov, tak aj poistenie výstavy je podľa neho náročné. Jeho tím už ale za sebou má organizovanie podobných akcií, na ktorých nabral skúsenosti.

Atraktívne aj pre laikov
Organizátori chcú kúzlo filatelie priblížiť aj laickej verejnosti. „Edukáciu chceme robiť nielen smerom dovnútra, do filatelistickej obce, aj keď pochopiteľne pre filatelistov je toto sviatok a je skoro ‚povinnosťou‘ každého z nich výstavu navštíviť. Ale vďaka aranžmánom exponátov je výstava atraktívna a poučná práve pre návštevníkov, ktorí filatelisti nie sú,“ myslí si Mádl.

Zaujať ich podľa neho môže napríklad najstaršia koloniálna známka sveta Lady McLeod. „Je dokonca starší ako populárny Maurícius post office. Je to známka z roku 1847 slúžiaca na prepravu lodných zásielok plávajúcich okolo ostrova Trinidad. Je tu vidieť ukážka čistej, nepoužitej známky i vzácny list vyfrankovaný práve touto známkou,“ ukazuje riaditeľ filatelistického klubu na jednu z vitrín.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours