Čína od decembra obmedzí vývoz grafitu, dôležité suroviny pre batérie

Zdieľaj

Čína od decembra obmedzí vývoz grafitu, dôležité suroviny pre batérie.

Čína bude od 1. decembra vyžadovať vývozné povolenie pre niektoré grafitové výrobky z dôvodu ochrany národnej bezpečnosti. V piatok to uviedlo podľa agentúry Reuters čínske ministerstvo obchodu. Čína je najväčším svetovým producentom a vývozcom grafitu, ktorý sa používa v batériách pre elektromobily.

Čína zavádza obmedzenia v rovnakom čase, keď zahraničné vlády zvyšujú tlak na jej spoločnosti kvôli ich priemyselným praktikám.

Európska únia zvažuje clá na elektromobily vyrobené v Číne kvôli podozreniu, že využívajú nepoctivé výhody zo subvencií. Americká vláda tento týždeň rozšírila obmedzenia prístupu čínskych firiem k polovodičom, vrátane zákazu predaja pokročilejších čipov pre umelú inteligenciu vyrábaných spoločnosťou Nvidia.

Volvo pri Košiciach uvažuje o dvojnásobnom počte výroby áut

Podľa nových obmedzení bude Čína vyžadovať povolenie na vývoz u dvoch druhov grafitu, vrátane syntetického grafitu vysokej čistoty, tvrdosti a pevnosti a grafitu v podobe prírodných plátkov a produktov z nich.

Podľa analytikov majú nové opatrenia zabezpečiť domáce dodávky grafitu na vojenské použitie a tiež na domácu výrobu batérií. S rastúcim predajom elektromobilov sa ich výrobcovia predbiehajú v zabezpečovaní dostatočných dodávok surovín, hrozí ale, že ich bude nedostatok. Zatiaľ však nie je jasné, aký veľký vplyv budú mať nové opatrenia v krátkodobom výhľade, pretože neznamenajú zákaz vývozu, len jeho kontrolu.

Obmedzenia sú podobné tým, ktoré Čína zaviedla od 1. augusta pre dva kovy potrebné na výrobu čipov – gálium a germánium. Obmedzenia v posledných mesiacoch znížila vývoz týchto kovov z Číny.

Nové investície v Spojených štátoch av Európe majú za cieľ znížiť čínsku nadvládu nad grafitom. Odborníci z odvetvia ale očakávajú, že to bude ťažký boj.

Podľa colných údajov Číny patrí medzi hlavných odberateľov jej grafitu Japonsko, India, Južná Kórea a Spojené štáty.

Čína v posledných rokoch znížila ťažbu prírodného grafitu kvôli ochrane životného prostredia a od roku 2021 zvýšila produkciu syntetického grafitu. Syntetický sa teraz na celkovej čínskej produkcii podieľa 70 percentami, uviedla konzultačná spoločnosť Mysteel.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours