Čína od decembra obmedzí vývoz grafitu, dôležité suroviny pre batérie.
Čína bude od 1. decembra vyžadovať vývozné povolenie pre niektoré grafitové výrobky z dôvodu ochrany národnej bezpečnosti. V piatok to uviedlo podľa agentúry Reuters čínske ministerstvo obchodu. Čína je najväčším svetovým producentom a vývozcom grafitu, ktorý sa používa v batériách pre elektromobily.
Čína zavádza obmedzenia v rovnakom čase, keď zahraničné vlády zvyšujú tlak na jej spoločnosti kvôli ich priemyselným praktikám.
Európska únia zvažuje clá na elektromobily vyrobené v Číne kvôli podozreniu, že využívajú nepoctivé výhody zo subvencií. Americká vláda tento týždeň rozšírila obmedzenia prístupu čínskych firiem k polovodičom, vrátane zákazu predaja pokročilejších čipov pre umelú inteligenciu vyrábaných spoločnosťou Nvidia.
Podľa nových obmedzení bude Čína vyžadovať povolenie na vývoz u dvoch druhov grafitu, vrátane syntetického grafitu vysokej čistoty, tvrdosti a pevnosti a grafitu v podobe prírodných plátkov a produktov z nich.
Podľa analytikov majú nové opatrenia zabezpečiť domáce dodávky grafitu na vojenské použitie a tiež na domácu výrobu batérií. S rastúcim predajom elektromobilov sa ich výrobcovia predbiehajú v zabezpečovaní dostatočných dodávok surovín, hrozí ale, že ich bude nedostatok. Zatiaľ však nie je jasné, aký veľký vplyv budú mať nové opatrenia v krátkodobom výhľade, pretože neznamenajú zákaz vývozu, len jeho kontrolu.
Obmedzenia sú podobné tým, ktoré Čína zaviedla od 1. augusta pre dva kovy potrebné na výrobu čipov – gálium a germánium. Obmedzenia v posledných mesiacoch znížila vývoz týchto kovov z Číny.
Nové investície v Spojených štátoch av Európe majú za cieľ znížiť čínsku nadvládu nad grafitom. Odborníci z odvetvia ale očakávajú, že to bude ťažký boj.
Podľa colných údajov Číny patrí medzi hlavných odberateľov jej grafitu Japonsko, India, Južná Kórea a Spojené štáty.
Čína v posledných rokoch znížila ťažbu prírodného grafitu kvôli ochrane životného prostredia a od roku 2021 zvýšila produkciu syntetického grafitu. Syntetický sa teraz na celkovej čínskej produkcii podieľa 70 percentami, uviedla konzultačná spoločnosť Mysteel.
+ There are no comments
Add yours