Predaj Českej Mafry je pred podpisom. Kupuje ju spoločne so Synthesiou miliardár Karel Pražák

Zdieľaj

Miliardár a majiteľ holdingu Kaprain Karel Pražák finišuje nákup vydavateľstva Mafra, ktoré doteraz ovládal zverenský fond Andreja Babiša. Niekdajší manažér PPF chce kúpiť mediálny dom spoločne s pardubickou chemičkou Synthesia. Cena sa pohybuje rádovo v jednotkách miliárd korún. Akvizícia bude uzavretá ešte tento týždeň. Informáciu redakcii e15 to potvrdili štyri na sebe nezávislé zdroje blízkej transakcii. Predajom Mafry Pražákovi ale rokovania o konečnom vlastníctve Mafry skončiť nemusia.

Minulý týždeň podľa informácií redakcie e15 rozhodovalo predstavenstvo Agrofertu o dvoch ponukách na prevzatie, jednej od skupiny Czechoslovak Group (CSG) zbrojára Michala Strnada a druhej od holdingu Kaprain miliardára a niekdajšieho manažéra PPF Karla Pražáka. Pražiak Agrofertu predložil vyššiu ponuku a Mafru tak nakoniec zrejme získa.

Daňový raj na ostrove Man má veľké plány, je cieľom utekajúcich Juhoafričanov

Podľa informácií od manažérov priamo z vydavateľstva Mafra by malo k podpisu predaja dôjsť do konca týždňa. „Mafra ešte nie je predaná, ale bude. Asi v piatok,“ uviedol zdroj z manažérskych kruhov Mafry. Dôležitú úlohu podľa informácií z trhu hrá v jednaní priamo Andrej Babiš, ktorý Mafru ovláda cez svoj trustový fond. Či mediálny dom nakoniec skutočne prejde do Pražiakových rúk, tak teraz závisí predovšetkým od Babišovho rozhodnutia.

„Poznáte Babiša, môže cúvnuť doslova minútu pred podpisom,“ vysvetľuje jeden zo zdrojov povahu miliardára. Existuje k tomu aj historická paralela. Tesne pred kúpou Mafry napísal Babiš legendárny tweet s tajomným odkazom: „Zajtra niečo kúpim.“ Potom na prekvapenie mnohých analytikov v jeho vlastníctve neskončil pôvodne predpokladaný Ringier, ale Mafra.

Mediálny zástupca Kaprainu Ondřej Pechar sa k súčasnému stavu rokovaní s Agrofertom zatiaľ odmietol vyjadriť. Informáciu oficiálne nepotvrdil ani holding z Babišových fondov. „Špekulácie trhu ohľadom potenciálnych akvizícií či divistík nekomentujeme,“ povedal hovorca Agrofertu Pavel Heřmanský.

Karel Pražák vstúpil do boja o Mafru relatívne nedávno. Biznisovo vyrástol po boku Petra Kellnera ako jeho krízový manažér as PPF spolupracuje dlhodobo. Na trhu sa špekuluje, či má Pražiak o Mafru záujem sám, alebo spolu s ďalšími blízkymi investormi.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours