Byt v paneláku môže byť cenovo porovnateľný s apartmánom na pobreží španielskej Andalúzie alebo horskou chatkou v Rakúsku. Na koľko zahraničná nehnuteľnosť vyjde a ako to funguje?
Priemerný šesťdesiatmetrový byt v Petržalke, najväčšom panelovom sídlisku v Bratislave, vyjde podľa údajov na 200 000 Euro. Za rovnaké peniaze môžete mať luxusnú nehnuteľnosť pri mori.
Napríklad nový apartmán v blízkosti pláže vo vyhľadávanom španielskom rezorte v Costa del Sol o rozlohe 44 štvorcových metrov môžete podľa ponuky realitnej kancelárie 180 tisíc. Stometrový byt tu zoženiete pod 10 miliónov. V chorvátskom mestečku Makarska je jednotková cena za meter štvorcový ešte nižšia – takmer zhodná so spomínanou Petržalkou. Plážový byt o 45 metroch štvorcových môžete kúpiť za štyri milióny korún.
Pokiaľ ide o lyžiarske strediská v Alpách, tam sú byty o niečo drahšie ako v paneláku, ale pri porovnaní s Donovalmi už cenovo obstoja. Apartmán s rozlohou 28 štvorcových metrov na pomedzí vyhlásených rakúskych stredísk Zell am See/Kaprun a Skicircus Saalbach (408 kilometrov zjazdoviek) má spomínaná realitka v ponuke za 200 tis. Euro. Za rovnakú cenu sa predávajú apartmány porovnateľnej veľkosti na Donovaloch (7,3 kilometrov zjazdoviek).
Podľa realitných kancelárií ukladá do nehnuteľností v zahraničí peniaze stále viac Slovákov. „Silný záujem o nehnuteľnosti v zahraničí z predchádzajúcich rokov pokračuje. Po skokových nárastoch dopytu z minulých rokov teraz dochádza skôr k stabilizácii. Na druhú stranu očakávame zvýšenie priemernej kúpnej ceny nehnuteľností,“ hovorí majiteľ realitnej kancelárie .
Dane, poplatky a iné španielske zádrhele
Vstupom Slovenska do Európskej únie v roku 2004 padli prekážky pre investície do európskych nehnuteľností. Avšak podmienky pre kúpu aj vlastníctvo nehnuteľností sa stále riadia zákonmi a daňovým systémom krajiny, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Španielsky trh je pre zahraničných investorov aj dovolenkárov stále zaujímavý. Len v roku 2020 cudzinci zakúpili v španielku vyše 60-tisíc domov a apartmánov, najmä na pobreží Stredozemného mora. Ceny nehnuteľností v roku 2022 síce oproti predchádzajúcemu roku rástli o 4,7 až 6,7 percenta – ale po zohľadnení inflácie ich reálna hodnota naopak klesla (o 4,85 percenta).
+ There are no comments
Add yours