Ekosystém Ethereum liquid staking

Zdieľaj

Ekosystém Ethereum liquid staking vzrástol od januára na základe celkovej uzamknutej hodnoty (TVL) 59-násobne

Celková uzamknutá hodnota sektora LSDFi vzrástla od januára o 5 870 %. Ethereoví používatelia hľadajú cesty, ako stakovať ETH napriek veľkým ekonomickým a technickým prekážkam pre spustenie vlastného validátora.

Napriek tomu, že boli umožnené výbery zastakovaných éterov upgradom Etherea Shapella v apríli 2023, správa LSDFi zo 16. októbra od agregátora kryptodát CoinGecko uviedla, že sektor od januára vzrástol takmer 60-násobne.

Podľa nových dát v auguste 2023 tvorili liquid staking derivátové protokoly 43,7 % z celkových vtedy 26,4 miliónov stiahnutých mincí ETH. Leví podiel na tom malo Lido s takmer tretinou trhu. Tieto protokoly vznikli, aby umožnili menším držiteľom ETH zúčastniť sa stakingu, ktorý na Ethereum dorazil po spustení Ethereum Beacon Chain v decembri 2020 s potrebným minimálnym množstvom pre účasť 32 ETH.

HP ukazuje udržateľné ambície a zapája aj lokálnych partnerov

Rastúca tendencia stakingových služieb pre Ethereum vzdoruje ochladnutiu trhov DeFi, ktoré od januára klesli približne o 8 %, podľa DefiLlama. Ich priemerný výnos je 4,4 % a predpokladá sa, že bude časom klesať, ako sa bude zvyšovať množstvo stretnutého ETH. Aktuálne je toto množstvo na 27,6 milióna ETH v hodnote okolo 43,4 miliardy dolárov.

Rast podielu stakingových protokolov je pre ekosystém určitou červenou vlajkou, pretože nahráva centralizáciu a zvyšuje riziko hacku, ktoré je s každou DeFi platformou spojené. Iné PoS kryptomeny, ako Cosmos či Cardano, umožňujú on-chain delegovanie mincí a staking je tak možný aj pre menšie hodlery bez sprostredkovateľa 3. strany.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours