Labutia pieseň čínskych realitných „prúserárov“. Akcie skokovo zarobili, hrá sa o všetko

Zdieľaj

Milovníci rizika a ostrieľaní burzoví jazdci v posledných dňoch rozpútali divoké rodeo na tej zrejme najhorúcejšej akciovej scéne súčasnosti. Totiž v sektore veľkých čínskych developerov zápasiacich s existenčnými problémami. Akcie firiem ako China Evergrande či Country Garden totiž stihli za prvých niekoľko septembrových dní zarobiť investorom desiatky percent. Podľa znalcov ide o obyčajný špekulatívny výstrelok sektora, ktorý ako celok trápi prehlbujúca sa kríza prelievajúca sa aj do dôvery investorov voči globálnemu akciovému trhu.

„Vzťah investorov k Číne je ako na hojdačke a osciluje medzi strachom z realít a pomalšej ekonomiky na jednej strane a nádejou na vládny podporný balík na strane druhej,“ uvádza analytik Patria Finance Tomáš Vlk s tým, že rastový nádych realitných akcií považuje primárne za dočasnú optimistickú epizódu.

„Veľa to ovplyvňujú čiastkové informácie ako uvoľnenie podmienok centrálnou bankou, vyhnutie sa bankrotu v Country Garden alebo nedávno prekvapivé oslabenie sektora služieb. „Bez sanácie peniazmi centrálnej vlády sa ale zrejme realitný sektor neupokojí,“ usudzuje Vlk.

Bude nafta drahšia ako benzín?

Akcie spoločnosti Evergrande, ktoré dlhujú investorom okolo tristo miliárd dolárov, od svojho doterajšieho dna v závere augusta investorom zarobili počas niekoľkých dní viac ako sto percent. Predchádzala tomu však brutálna dráma po tom, čo sa cenné papiere začali obchodovať po sedemnásťmesačnej pauze a počas prvého obchodného dňa koncom augusta stratili 80 percent hodnoty.

Akcie stoja zároveň zlomok toho, čo stáli pred pár rokmi. Ešte v lete prvého pandemického roku 2020 sa obchodovali aj s cenovkou okolo 21 hongkonských dolárov, teraz sú k dispozícii za niečo okolo šesťdesiatich centov.

Stovku percent však investorom „vrátili“ počas necelých dvoch týždňov aj akcie Country Garden. Aj ony stáli ešte pred tromi rokmi zhruba desaťnásobok. Špekulanti zvestujúci renesanciu sektora momentálne vsádzajú na štátnu pomoc sektoru, uvoľnenie pravidiel pre poskytovanie hypoték, rovnako ako informácie o čiastočnom plnení záväzkov spoločnosti Country Garden, ktoré jej zatiaľ dovolilo vyhnúť sa úpadku.

Čínske HDP | medzikvartálny rast 2019 – 2023
Percentuálny nárast alebo pokles zobrazuje výšku HDP oproti
predchádzajúcemu štvrťroku

Značnou hrozbou je pritom dopad krízy extrémne významného realitného sektora na hospodársky rast celej Číny, a to primárne skrze potenciálnu krízu bankového sektora financujúceho developerov.

„Kolapsy developerov sa môžu množiť, pričom nákaza už zachvátila niektoré finančné konglomeráty ako Zhongzhi. Preto nemožno vylúčiť ďalšie problémy finančného systému v Číne,“ zdôrazňuje ekonóm Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Akcie Jingwei Textile Machinery, majoritného akcionára finančného konglomerátu Zhongzhi prepadli počas augusta až o pätinu. Aj na nich sa však odrazilo určité septembrové upokojenie v sektore, akcie tak počas necelých dvoch týždňov špekulantom vyniesli bezmála trinásť percent.

„Nehnuteľnostný sektor v posledných rokoch prispieval k rastu čínskej ekonomiky jednou štvrtinou až jednou tretinou, a pritom bol samozrejme tento bezprecedentný rast financovaný primárne dlhovým kapitálom. Niet sa čomu diviť, že nehnuteľnostná bublina postupne splaskáva,“ komentuje investičný stratég Consequ Michal Stupavský.

Veľká váha realitného odvetvia zráža celý čínsky akciový trh, keď napríklad index Shanghai Composite je o dve percentá nižšie ako pred rokom. „Sektor brzdí nielen zvyšok čínskeho trhu, ale v posledných mesiacoch sa stáva aj brzdou pre západné akcie. Čínska ekonomika je kľúčový ťahúň rastu globálneho dopytu, na ktorý sú naviazané západné firmy,“ pripomína Vlk silu globálnych biznisových väzieb prepojených burzou. Práve otáznik visiaci nad čínskou ekonomikou môže byť podľa znalcov jedným z dôvodov takmer dvojmesačnej stagnácie akcií na Wall Street.

Stávka špekulantov na štátnu sanáciu čínskych realitných hráčov je pritom zrejme nepárna. „Masívna záchrana by bola v rozpore s dlhodobou ambíciou tamojších autorít transformovať širší ekonomický model z investičného na spotrebný. Preto vidíme iba kozmetické opatrenia,“ dodáva Pfeiler s odkazom na benevolentnejšie pravidlá pre čerpanie hypoték alebo znižovanie hodnoty zástavy potrebnej na kúpu nehnuteľnosti.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours