Dvadsať startupov mu zbankrotovalo. Ale Instacart z Mehty urobil miliardára

Zdieľaj

Vstup spoločnosti Instacart na burzu potvrdil, že spoluzakladateľ firmy Apoorva Mehta je skutočným miliardárom. Jeho cesta k úspechu začala inak, než je typické: namiesto podnikateľského nápadu mal iba nekonkrétnu víziu, že chce založiť nejaký startup a dosiahnuť s ním úspech.

Papierovým miliardárom je Mehta už dlho – jeho podiel na Instacarte mal v čase najväčšieho ocenenia tejto firmy pred dvoma rokmi teoreticky hodnotu 3,5 miliardy dolárov, ale 1,1 miliardy je skutočná, trhová, hodnota jeho akcií.

Mehta v rámci IPO, ktoré prebehlo v polovici septembra, predal akcie za 21 miliónov dolárov. Tie zvyšné predstavujú desaťpercentný podiel na firme. Iba dvaja investori, venture kapitálové fondy Sequoia Capital a D1 Capital Partners, majú väčší podiel, a síce štrnásť, respektíve trinásť percent. Zvyšní dvaja spoluzakladatelia majú po dvoch percentách.

Platenie za X. V poriadku, ale čo za to dostaneme?

IPO Instacartu je považované za úspech, hoci prebehlo pri ocenení firmy na deväť miliárd dolárov a posledný investori do firmy vstupovali pri ocenení 39 miliárd. Posledné investičné kolá, ktoré sa odohrali pod dojmom covidového boomu internetového obchodu, tak priniesli stratu, ale celkovo investori na Instacarte zarobili.

Zamestnanie a bankroty
Mehta, ktorému je 37 rokov, má indický pôvod a vyrastal v Líbyi. Študoval na kanadskej University of Waterloo a potom dva roky pracoval v oddelení logistiky spoločnosti Amazon. Z tej v roku 2010 odišiel za svojim snom stať sa úspešným podnikateľom. Skúsil na dvadsať nápadov, od firemného softvéru cez reklamu pre herné spoločnosti až po sociálnu sieť pre právnikov. „Bohužiaľ, všetky moje štartupy stroskotali,“ povedal Mehta v rozhovore pre program Squawk Box spravodajskej služby CNBC.

Inšpiráciu pre pokus, ktorý sa nakoniec stal úspešným, našiel vo svojej večne prázdnej chladničke. Videl tiež medzeru na trhu online doručovania. „Bol rok 2012 a my sme objednávali všetko online, okrem potravín,“ povedal Mehta. „Rozhodol som sa, že to zmením.“ Začal pracovať na prvej verzii aplikácie Instacart ao tri týždne neskôr mal hotovú prvú verziu.

Do akcelerátora s oneskorením
Ako prvý krok si Mehta stanovil uspieť v súťaži akcelerátora Y Combinator. Dostal sa tam napriek tomu, že zmeškal termín na podanie prihlášky. Napravil to tak, že pomocou svojej aplikácie dodal do centrály balenie piva.

Krypto je pre ľudí stále ako športka, hovorí šéf najstaršej českej burzy Coinmate

Instacart bol veľmi presnou kópiou služby Webvan, ktorá neslávne skrachovala, a dokonca sa stala jedným zo symbolov internetovej bubliny za začiatku tisícročia. Mehta napriek tomu v súťaži Y Combinator uspel. Akcelerátor mu pomohol získať prvú investíciu – bolo to 2,3 milióna dolárov – a služba sa mohla začať rozširovať aj za hranice San Francisca, kde začínala. Teraz dodáva potraviny a tovar bežné potreby z viac ako 80 tisíc obchodov vo viac ako štrnástich tisícoch miest po celej Severnej Amerike.

Ďalšou príležitosťou je obezita
Už v roku 2021 Mehta odstúpil z pozície CEO spoločnosti a ponechal si iba funkciu predsedu správnej rady. Súčasne s IPO potom firmu opustil úplne. Sústredí sa teraz na svoj ďalší projekt: zdravotný startup Cloud Health Systems. Jeho prvou značkou je Sunrise, ktorá prevádzkuje biznis okolo problémov s nadváhou – zjednodušene povedané predpisuje pacientom lieky na obezitu.

Startup Cloud Health Systems Mehta založil v roku 2022 a získal preňho investíciu 30 miliónov dolárov pri ocenení vo výške 200 miliónov. Spoluzakladateľom je Tejasvi Singh, ktorý predtým spoluzakladal startup NextMed – a Sunrise, od biznis modelu až po podobu internetových stránok, je jeho vernou kópiou. Sám Mehta to v rozhovoroch označoval za „neetické, nie nelegálne“ – ale NextMed má na legálnosť vzniku Sunrisa iný názor. V súdnej žalobe sa domáha ukončenia činnosti Sunrise a náhrady škôd.

 

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours