Najstaršia česká kryptoburza Coinmate toho zažila veľa. Prešla si hneď niekoľkými mániami a roky sa perie s tuzemskými bankami, ktoré jej opakovane zrušili účet, a významne tak spomalili jej rast. Do podcastu KryptoSpace dnes prijal pozvanie jej spoluzakladateľ Roman Valihrach.
Podľa neho sú kryptomeny stále ešte na začiatku svojho vývoja. A aj keď pre mnoho ľudí dnes fungujú hlavne ako špekulácie, nesú so sebou svoju myšlienku. A pomáhajú ľudí edukovať v tom, ako vlastne celý náš finančný systém funguje.
Vy ste v krypte vlastne od jeho úplných začiatkov. Kedy ste sa k nemu dostali?
Prvýkrát k tzv whitepaper bitcoinu v roku 2011, to sme myslím kúpili nejaký prvý bitcoin. Ten sme potom začali aj ťažiť.
Lacné elektromobily znásobili zisk čínskeho giganta. Do Európy vstupuje s masívnou výhodou
Baví vás to ešte? Predsa len sa to asi veľmi zmenilo.
Baví, jasne, inak už by som to nerobil. Ale na druhú stranu keby som na tých bitcoinoch vtedy iba sedel a vlastne nerobil nič, tak som na tom asi lepšie. Ale verím v nejaký osud, že dáva zmysel šíriť tie informácie o kryptomenách ďalej. Takže áno, baví ma to. Navyše sme tu ako burza na trhu prakticky najdlhšie. Preto mám aj ja za úlohu rozprávať o tom, čo sa deje, ako sa veci majú aj čo je u nás nové. A že sme tá najdôveryhodnejšia inštitúcia tu v Česku, čo sa krypta týka.
Takže z vás je taký kryptoevanjelista?
To som bol asi vždy.
Keď sa pozriete tých 12 rokov späť. Čo ste si vtedy mysleli, že sa z bitcoinu stane av čo sa to napokon pretvorilo?
My sme s Danom Houškom začínali ešte pred bitcoinom. Zaoberali sme sa e-goldom, čo bol taký predchodca. Bolo to centralizované, ale účty boli denominované v gramoch zlata. A potom sme sa zaoberali primárne platbami. A ako sa píše už v tom whitepaperi bitcoin, tak ten má byť definovaný ako peer-to-peer hotovosť.
Pokiaľ sa na to pozriem spätne, tak sme asi čakali, že sa ním bude oveľa viac platiť, než tomu je dnes. V tých drevných dobách, povedzme 2014 a podobne, sme stále čakali na nejakú killer-app. Jednoducho aplikáciu, ktorá ukáže to skutočné využitie kryptomien. Ale dnes by som povedal, že je to stále minimálne z 90 percent stále špekulácie. Podľa môjho názoru to však zodpovedá tej adopčnej krivke. Podobne ako to bolo pri internete, pretože tá technológia sa stále ešte stavia a až budú tie základy hotové, tak začnú vznikať aplikácie.
Nemá byť práve treba bitcoin už hotový?
Nemá, napríklad také Taro vzniklo iba vlani.
Čo podľa vás teda bude tá killer-app, ktorá by splnila tie desať rokov staré očakávania? Budú to teda napríklad druhé vrstvy fungujúce nad bitcoinom ako Taro?
Myslím si, že pre užívateľov ako takých to budú skôr druhé vrstvy, pretože predsa len platiť za prevod niekedy aj 500 korún nie je úplne fajn. Budú to peňaženky, ktoré umožnia nielen držať bitcoin a zachovať si tak nejakú kúpnu silu, ale podľa môjho bude možné na nich držať napríklad aj stablecoiny (to sú tokeny 1 : 1 k nejakej mene, väčšinou USD – pozn. red.). A podobne si myslím, že bude možné previesť prakticky akékoľvek aktíva na blockchain a držať ich v tokenizovanej forme.
Stablecoiny sú dnes hlavne na Ethereu a jemu podobných sieťach. Tam je ale problém, že je až príliš „verejné“. Zaplatíte za kávu a každý vidí všetko, čo na adrese vlastníte. Stablecoiny podľa môjho názoru budú skôr také prechodné riešenie.
Väčšina z nich je dnes navyše centralizovaná. Je to o toľko menšie zlo ako napríklad digitálne meny centrálnych bánk CBDCs?
Určite je to menšie zlo. CBDCs sú z pohľadu štátu skvelý nápad. Dnešné bankovníctvo je vlastne dosť obmedzené v tom, že centrálne banky ho fakticky riadia cez komerčné banky. U digitálnej meny by ľudia mali účty v centrálnych bankách priamo, takže tá kontrola štátu a vôbec to zväčšovanie a zmenšovanie peňažnej zásoby by sa stali oveľa efektívnejšími. Na druhej strane centralizácia a riziko potenciálneho zneužitia autority by sa stali mnohonásobne vyššími, než sú dnes.
+ There are no comments
Add yours