Superkomodita rastúca za všetkých okolností. Burziánom dala násobky Wall Street

Zdieľaj

V poslednom roku nenachádza svojho rastového premožiteľa. S bezmála deväťdesiatimi percentami táto komodita zdražela za uplynulých dvanásť mesiacov najviac zo všetkých významných surovín využívaných v priemysle, potravinárstve, či v energetike. Burzových „naj“ má ale na konte podstatne viac. Prinajmenšom od roku 1980 nebola nikdy drahšia. Jej súčasný rastový trend trvá bezmála štyri roky od jesene predpandemického roku 2019. Počas tejto doby zarobila investorom takmer 280 percent, teda sedemkrát viac ako americký akciový index S&P 500. Mnoho investorov s touto komoditou navyše otvára svoj deň. Nalejme si teda aj ranný pohár pomarančového džúsu.

Akcie firmy Groupon vraj posilnia o stovky percent. Americký investor verí českému manažmentu

„Takzvaný futures kontrakt na mrazený pomarančový džús obchodovaný v New Yorku má po roku viac ako dvojnásobnú cenu, a to rekordných 340 centov za libru váhy. Počas posledných desiatich rokov boli pritom ceny v priemere okolo 140 centov,“ uvádza pre e15 hlavný komoditný stratég Saxo Ole Hansen.

Zdecimovaná úroda
Hlavným dôvodom je podľa neho zdecimovaná úroda pomarančov na americkej Floride, ktorá tvorí okolo 90 percent dodávok pomarančovej šťavy na americký trh. „Výroba tam bola zdevastovaná problémami s počasím z hurikánov a mrazu rovnako ako pokračujúcim bojom s nevyliečiteľnými ochoreniami citrusov,“ dodáva Hansen.

Ako uvádza júlová, zatiaľ posledná predpoveď amerického ministerstva poľnohospodárstva, floridská produkcia pomarančov má byť v tejto sezóne zhruba o polovicu nižšia oproti tej minuloročnej. A to sa samozrejme prejaví a dosť možno už prejavuje na cene.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours