Čo sa aktuálne deje s infláciou na Slovensku a čo v eurozóne?

Zdieľaj

Situácia pokračuje v postupnej stabilizácii. Inflačný vrchol máme jednoznačne za sebou a inflácia na budúci rok poklesne dokonca o čosi rýchlejšie než sme očakávali.

Reakcia Európskej centrálnej banky na infláciu

Európska centrálna banka v októbri nezmenila nastavenia menovej politiky a po prvý krát od leta minulého roka nezvýšila základné úrokové sadzby.

Októbrové rozhodnutie Rady guvernérov ponechalo základné úrokové sadzby na najvyššej úrovni v histórii a je možné, že sa zvyšovanie úrokových sadzieb skončilo. Či to tak naozaj je, budeme vedieť o pár mesiacov.

Rada guvernérov bude o ďalších krokoch rozhodovať na základe prichádzajúcich informácií, analýz a aktualizovaného pohľadu na budúci vývoj inflácie a ekonomiky. Tak ako tomu bolo aj doteraz,

Dôvod prečo je ECB neoblomná pri sprísňovaní napriek miernemu spomaľovaniu inflácie je fakt, že ostávame stále veľmi ďaleko od dvojpercentného cieľa. Aktuálna situácia a dnes dostupné dáta preto hovoria jasne v prospech razantnosti.

Bez ohľadu na to, či ECB v budúcnosti ešte zvýši základné úrokové sadzby alebo nie, bude potrebné, aby ostali na aktuálnych úrovniach dlhší čas. Minimálne tak dlho, kým budeme jednoznačne vedieť povedať, že inflácia v nami želanom čase poklesne na úroveň dvoch percent.

Po voľbách návrat do starých koľají. Benzín v Poľsku stojí skoro rovnako ako na Slovensku

  • Napriek tomu však bola inflácia na Slovensku v septembri najvyššia spomedzi 20 krajín eurozóny, a to už štvrtý mesiac v poradí.
  • Dobrou správou však je, že inflácia klesá hlbšie pod 10 percent a najhoršie už máme za sebou. Tento rok by sme mali ukončiť s jednocifernou infláciou. Priemerná miera inflácie za celý tento rok však ostane aj tak dvojciferná.
  • Návrat inflácie v eurozóne a na Slovensku na želané úrovne však potrvá viac než rok a cesta nebude bez prekážok.
  • Zásadnejšiemu a rýchlejšiemu poklesu inflácii na Slovensku budú brániť ceny energií, pri ktorých predpokladáme, že sa dotiahnu na trhové ceny až o dva roky.
  • Opatrný optimizmus centrálnych bánk však sprevádza aj ostražitosť súvisiaca s rekordne vysokou jadrovou infláciou – infláciou bez vplyvu zdražovania energií a potravín. Tá klesá pomalšie než celková.
  • Druhé riziko pod drobnohľadom centrálnych bánk je stabilita finančného sektora a odolnosť bánk voči rizikám v prostredí rastúcich úrokových sadzieb.
  • Dosiahli sme bodu obratu, no chvíľu potrvá, kým sa vrátime na úrovne, ktoré chceme vidieť a potrebujeme dosiahnuť – tou je inflácia na úrovni 2 percent.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours