Rýchle nabíjanie elektromobilov na Superchargeroch môže byť drahšie. Tesla má chystať kontroverzný poplatok

Zdieľaj

Nabíjanie elektromobilov na staniciach Supercharger môže v budúcnosti zdražieť. Tesla údajne chystá nový poplatok, ktorý komunita považuje za celkom kontroverzný. Je ním tzv. poplatok za preťaženie, oznámil  server Electrek.

Nabíjacia infraštruktúra je v mnohých krajinách stále v procese rozvoja. Konkrétne na Slovensku sa stanice Supercharger nachádzajú iba v Bratislave na Einsteinovej ulici, potom v Trenčíne na ulici Belá, pri Liptovskom Mikuláši, v Košiciach na Moldavskej ceste a v Sielnici pri Zvolene.

Kvalitu nabíjacej infraštruktúry však neovplyvňuje len počet nabíjacích staníc, ale aj služby, ktoré tieto stanice poskytujú. Konkrétne stanice Supercharger sa postupne zdajú byť čoraz menej výhodné.

Haloweenská noc si žiada „horory“ z crypta, ako sú desivé príbehy stratených peňaženiek a nemŕtvych jednotiek

Tesla a jej pozoruhodné praktiky

Prvé kontroverzné rozhodnutie, ktoré Tesla v súvislosti s nimi učinila, prišlo v roku 2019. Automobilka vtedy na rýchlych nabíjačkách zaviedla funkciu, ktorej cieľom bolo redukovať záťaž počas hustej premávky, kedy ľudia nabíjali najčastejšie. Táto funkcia skracovala nabíjacie procesy tým, že obmedzovala maximálny stav nabitia na 80 %.

Z hľadiska výnosnosti išlo o rozumný krok. Čím kratšie nabíjací proces trvá, tým viac ľudí sa stihne na stanici vystriedať. A čím viac ľudí sa na nej vystrieda, tým viac peňazí automobilka zarobí. Pre používateľov to však nebolo až také výhodné. Áno, platili o trochu menej, keďže nenabíjali do plného stavu, no ak mali pred sebou dlhú cestu, 80 % im nemuselo stačiť, a teda museli rátať s ešte minimálne jednou zastávkou, ktorá by inak nebola potrebná.

Nová vlna pobúrenia

Tesla následne túto funkciu upravila. Automaticky stanice stále nabíjali na 80 %, avšak návštevník mal možnosť manuálne nastaviť, aby proces prebiehal až do plného stavu, teda 100 %. Toto riešenie hnev zákazníkov na pár rokov ako-tak utíšilo. Teraz ho však môže automobilka znovu rozpútať, a to formou vyššie zmieneného poplatku za preťaženie.

Ako prvý naň upozornil hacker vystupujúci pod prezývkou Green, ktorý aktívne skúma zdrojové kódy automobilky s cieľom získať poznatky o už existujúcich alebo chystaných funkciách. Prípravu nového poplatku vyzistil zo zdrojového kódu jednej z blížiacich sa softvérových aktualizácií.

Zavedením poplatku za preťaženie chce Tesla kompenzovať potenciálny únik zákazníkov v dôsledku nabíjania do plného stavu na staniciach Supercharger. Poplatok tak zrejme budú uhrádzať tí, ktorí sa počas hustej premávky rozhodnú manuálne nastaviť nabíjací strop na viac ako 80 %. Pochopiteľne, prvé reakcie nie sú zrovna pozitívne.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours