Burzy v USA oživia veľká IPO. Pre miliardy dolárov si idú vývojár čipov či americký Rohlik

Zdieľaj

Na americké burzy mieri čerstvá krv v podobe akcií firiem, ktoré doteraz stáli mimo verejných akciových trhov. Po britskom vývojári mikroprocesorov Arm Holdings, ktorého ovláda japonský investičný konglomerát Softbank, zverejnila pred pár dňami svoj prospekt cenných papierov aj spoločnosť Instacart. Americká firma so sídlom v San Franciscu sa zaoberá dovážkou potravín.

Rovnako ako Arm Holdings plánuje aj Instacart uskutočniť primárnu verejnú ponuku svojich akcií – anglicky Initial Public Offering alebo len IPO – na burze Nasdaq. Štát sa tak má v oboch prípadoch v priebehu septembra. Na rovnaký mesiac plánuje vstup na burzu okrem iného aj marketingová platforma Klaviyo – tá sa rovnako ako Instacart radí medzi technologických jednorožcov, teda firmy s valuáciou presahujúcou jednu miliardu dolárov.

Facka nemeckej ideológii? Ambiciózny „jadrový“ plán Švédov ukazuje možnú cestu Európe

Trh s IPO teraz ožíva po období útlmu, ktoré začalo už v úvode minulého roka. Mnohé firmy vrátane Instacartu odsúvali vstup na burzu kvôli neistote spôsobenej zvyšovaním úrokových sadzieb či rozkolísanosťou finančných trhov a prepadmi cien akcií v reakcii na geopolitickú neistotu súvisiacu s vojnou na Ukrajine. Spoločnosť Maplebear, pod ktorou je značka Instacart vedená v obchodnom registri, pôvodne chcela ponúknuť svoje akcie verejnosti na burze už vo štvrtom štvrťroku minulého roka.

Za zmienku stojí, že do Instacartu pred IPO zainvestovala 175 miliónov dolárov potravinárska spoločnosť PepsiCo. Priamo v rámci IPO si potom chce akcie spoločnosti kúpiť okrem iného aj Nórsky štátny investičný fond.

V prípade Instacartu by sa mal objem IPO pohybovať okolo jednej miliardy dolárov. Celú firmu by tak úpis mohol oceniť na 13 až 18 miliárd dolárov. Ešte väčšia bude primárna ponuka technologickej firmy Arm Holdings – v jej prípade pôjdu na trh akcie v objeme okolo šiestich miliárd dolárov. Pôjde tak o najväčšie IPO od vstupu automobilky Rivian na burzu v novembri 2021. Výrobca vozidiel na elektrický pohon vtedy získal od investorov 12 miliárd dolárov.

S akciami spoločnosti Arm Holdings sa v minulosti už na burze obchodovalo, a to počas 18 rokov v Londýne, odkiaľ boli stiahnuté po prevzatí firmy zo strany Softbank v roku 2016. Londýnska burza sa o návrat Arm Holdings teraz uchádzala tiež, ale v boji o IPO neuspela.

Technologických firiem, ktoré by v IPO na burzách Nasdaq či NYSE predali v IPO akcie za viac ako päť miliárd, nie je veľa. V minulosti sa to podarilo čínskej skupine Alibaba (22 miliárd dolárov), prevádzkovateľovi sociálnych sietí Facebook (16 miliárd dolárov) a alternatívnej taxislužbe Uber (osem miliárd dolárov).

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours