Nemecko je chorým mužom Európy. Jeho ekonomika bojuje so stagnáciou

Zdieľaj

Nemecká ekonomika stagnuje. Ukazujú to najnovšie štatistické údaje, podľa ktorých hrubý domáci produkt Nemecka zostal v druhom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom bez zmeny. Podľa ekonómov trápi nemecké hospodárstvo celý rad problémov. Čínskej ekonomike sa nedarí, nemeckí spotrebitelia príliš neutrácajú a problémom je aj starnúca populácia.

Stále vysoká inflácia a tri štvrťroky po sebe klesajúca alebo stagnujúca produkcia ukazujú, v akých problémoch sa hospodárstvo Nemecka teraz nachádza. V medziročnom porovnaní nemecká ekonomika o 0,2 percenta klesla. Informoval o tom denník CNN.

V záverečnom kvartáli minulého roka ekonomika medzikvartálne klesla o 0,4 percenta, v prvom štvrťroku zaznamenala pokles o 0,1 percenta. V tohtoročnom prvom štvrťroku sa tak nemecké hospodárstvo prepadlo do recesie, ktorá sa definuje ako dva štvrťroky ekonomického poklesu za sebou.

„Po miernych prepadoch v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch sa nemecké hospodárstvo na jar stabilizovalo,“ povedala k výsledkom šéfka štatistického úradu Ruth Brandová.

Predikcie do budúcnosti nie sú pozitívne
Medzinárodný menový fond vo svojej prognóze očakáva, že Nemecko bude jedinou vyspelou ekonomikou na svete, ktorá v tomto roku medziročne ekonomicky poklesne. Tento hospodársky prepad by sa mal pohybovať okolo troch desatín percenta. Pre porovnanie ostatné členské štáty eurozóny by v priemere mali za tento rok vykázať medziročný rast vo výške deviatich desatín percenta.

Po globálnej finančnej kríze v roku 2008 však nemecká ekonomika rástla v priemere o 2 percentá ročne. Počas tohto obdobia vykazovala rozpočtové prebytky, a obzvlášť úspešná bola exportná politika. Mnoho analytikov sa ale teraz domnieva, že po 25 rokoch je nemecká ekonomika opäť chorým mužom Európy. Naposledy si toto označenie zaslúžila na prelome tisícročia v čase nevýrazného hospodárskeho rastu a vysokej miery nezamestnanosti.

Riaditeľ výskumu v Kiehlovom inštitúte pre svetovú ekonomiku Stefan Kooths tvrdí, že Nemecko dopláca na súbor jednotlivých problémov. Medzi tie sa podľa neho radí slabá výkonnosť čínskeho hospodárstva, nižší dopyt po nemeckých výrobkoch v zahraničí, rýchlo starnúca populácia alebo pomerne vysoká sadzba dane z príjmu právnických osôb.

Spotrebiteľské ceny v Nemecku počas júla medziročne stúpli o 6,2 percenta, čo je asi o deväť desatín percenta nad priemerom eurozóny. Zdražovanie ale podľa ekonómov znižuje kúpnu silu nemeckého obyvateľstva a prispieva k navodeniu celkovej negatívnej nálady v tamojších domácnostiach. „Nižšie súkromné ​​aj verejné výdavky patria k hlavným príčinám negatívnej hospodárskej situácie v Nemecku,“ uviedol pre CNN ekonóm Thomas Obst.

Priemysel hlási nedostatok zákaziek
Nižší dopyt v Nemecku zaznamenávajú aj veľké priemyselné podniky. Výroba kľúčových spoločností ako Siemensu či Volkswagenu sa v júni medziročne znížila o 1,7 percenta a prepadá sa aj nemecký spracovateľský priemysel.

 

 

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours