Daňový raj na ostrove Man má veľké plány, je cieľom utekajúcich Juhoafričanov

Zdieľaj

Obľúbenosť ostrova Man v posledných rokoch rýchlo rastie. Veľkej popularite sa ostrov teší hlavne medzi podnikateľmi, už roky je totiž považovaný za silnú offshorovú destináciu. V oblasti daňových postupov je tamojší parlament voči okolitým krajinám plne autonómny, úrady sa navyše rozvoj bankového a obchodného sektora na ostrove snažia podporovať.

Ostrov Man sa rozkladá na necelých 600 kilometroch štvorcových a žije tam zhruba 85 tisíc obyvateľov. Je to samosprávne britské korunné závislé územie, ktorého hlavným mestom je Douglas.

Politické vedenie ostrova má ale do budúcna veľké plány a do roku 2027 by rado zvýšilo počet obyvateľov až na 100-tisíc, informovala agentúra Bloomberg.

Politici na ostrove Man sa zároveň snažia až o zdvojnásobenie veľkosti tamojšej ekonomiky. Do štyroch rokov by sa mala zvýšiť až na hodnotu 10 miliárd britských libier, v prepočte zhruba 282 miliárd korún. Do desiatich rokov by malo vzniknúť až 5 tisíc úplne nových pracovných miest. Tamojšie úrady hľadajú hlavne kvalifikovaných pracovníkov zo sveta financií, poisťovníctva, technológií či hazardných hier.

http://meny.sk/2023/08/27/nemecko-je-chorym-muzom-europy-jeho-ekonomika-bojuje-so-stagnaciou/

Pre zahraničie banky je daňové prostredie ostrova Man veľmi lákavé. Neplatí sa tam žiadna daň z kapitálových výnosov, daň z majetku a väčšina podnikov tu odvádza aj nulovú daň zo zisku. Aj preto ide o veľmi obľúbenú offshorovú destináciu, a teda sídlo mnohých zahraničných firiem.

„Nie je tu žiadny problém s nezamestnanosťou,“ uviedol pre agentúru Bloomberg Yash Naidoo, ktorý sa na ostrov prisťahoval začiatkom roku 2022, aby sa stal vysoko postaveným manažérom v bankovej spoločnosti Nedbank Group.

Zvlášť obľúbený je ostrov Man medzi Juhoafričanmi. Podľa posledného sčítania ľudu v roku 2021 ich totiž na tomto ostrove žilo 1 218. Ich predkovia mierili na ostrov už pred viac ako sto rokmi a trend trvá v podstate dodnes. Miestny politik Alfred Cannan dokonca tvrdí, že Juhoafričania sú najväčšou zámorskou populáciou, a to napriek veľmi veternému a daždivému podnebiu.

Raj pre Juhoafričanov
Ostrov Man je pre Juhoafričanov lákavý aj z ďalších dôvodov. JAR v posledných rokoch bojuje s dlhotrvajúcimi hospodárskymi problémami. Krajina sa stretáva s opakovanými výpadkami elektriny, na čele sa strieda jeden politik za druhým.

Ekonomické problémy zároveň zvýšili aj kriminalitu, obavy o bezpečnosť a majetok sú také veľké. V posledných dvoch desaťročiach sa počet emigrujúcich z Juhoafrickej republiky zvýšil o 87 percent.

Prichádzajúci môže vydesiť cena bývania. Priemerná kúpna cena nehnuteľnosti v Juhoafrickej republike sa podľa údajov spoločnosti Home Loans v posledných troch mesiacoch roku 2022 vyšplhala asi na 74-tisíc amerických dolárov, čo je v prepočte zhruba 1,6 milióna korún.

Priemerná kúpna cena nehnuteľnosti na ostrove Man sa ku koncu minulého roka dostala až na 493 329 dolárov, a teda asi 10,9 milióna korún. Ani to ale nie je prekážka, ktorá by väčšinou bránila v ceste.

„Hlad po pracovnej sile na ostrove Man vo mne vyvoláva túžbu odísť,“ uviedol pre agentúru Bloomberg tridsaťšesťročný daňový poradca Thando Lamula, ktorý predtým pracoval napríklad pre spoločnosť PwC. Na ostrov má v úmysle sa odsťahovať počas budúceho roka.

Podobne zmýšľajú aj ďalšie. Prieskum juhoafrickej Nadácie pre sociálny výskum ukazuje, že asi polovica najlepšie zarábajúcich obyvateľov krajiny zvažuje emigráciu do zahraničia. Stratili totiž vieru v ďalšiu priaznivú budúcnosť tejto krajiny. Miestne firmy aj kvôli tomu často riešia problém nástupníctva. Pracovníkov zo zahraničia je teraz takmer nemožné do Južnej Afriky dostať.

 

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours