Na Slovensko prichádza druhá najvyššia investícia v histórií v hodnote 1,2 miliardy eur.

Zdieľaj

Slovensko získalo ďalšiu významnú investíciu v oblasti elektromobility. Spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat plánuje vybudovať závod na výrobu batérií pre elektromobily v regióne Dolnej Nitry. Plánovaná investícia do výstavby závodu v Šuranoch dosahuje spolu až 1,2 miliardy eur. Projekt zároveň prinesie až 1 311 nových pracovných miest so mzdami vyššími, ako je priemer v okrese. Investor sa okrem toho zaviazal zriadiť nové výskumno-vývojové centrum, ktoré zvýši odbornú úroveň pracovníkov a posilní inovačný potenciál Slovenska. Projekt predstavuje strategickú investíciu, ktorá prispeje k transformácii slovenského automobilového priemyslu.

„Táto investícia predstavuje významný míľnik pre Slovensko. Posilní našu pozíciu v oblasti elektromobility, vytvorí nové pracovné príležitosti a podporí odborný rast našich pracovníkov. Očakávame, že táto spolupráca prinesie dlhodobý pozitívny dopad na našu ekonomiku a prispeje k ďalšiemu rozvoju inovačného potenciálu našej krajiny,“ zdôraznila význam tejto investície pre Slovensko podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Trend zlacňovania potravín by mohol pokračovať

Vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní v Rimavskej Sobote v stredu 19. júna 2024 schválila pre projekt štatút významnej investície a zároveň investičnú pomoc vo výške 214 miliónov eur, vrátane dotácie vo výške 150 miliónov eur a daňovej úľavy vo výške 64 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva SR verí, že táto investícia podporí hospodársky rozvoj Slovenska a prispeje k jeho inovačnému potenciálu.

Spoločnosť Gotion je priekopníkom v oblasti energetických batérií a je prvou spoločnosťou v tomto odvetví, ktorá vstúpila na kapitálový trh v Číne. Spoločnosť sa špecializuje na vývoj a výrobu batérií pre vozidlá, prenos a distribúciu energie a skladovanie energie. Gotion prevádzkuje štrnásť gigafabrík s celkovou kapacitou nad 100 GWh a v roku 2023 dosiahla globálny obrat 3,9 miliárd eur. Medzi jej významných partnerov patrí Volkswagen Group, pre ktorú vyvinula produkt „Unified cell“, plánovaný na použitie v 80 % vozidiel značky Volkswagen.

Spoločnosť InoBat je slovenskou spoločnosťou zameranou na výskum, vývoj a výrobu elektrických batérií, ktorá prevádzkuje vlastné výskumné a vývojové centrum vo Voderadoch pri Trnave. Spoločnosť spolupracuje s významnými investormi a partnermi, ako sú Rio Tinto, Gotion a Amara Raja, a aktívne spolupracuje so slovenskými univerzitami.

Tlačový odbor MH SR

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours