Čína chce napumpovať peniaze do súkromného sektora. Bojí sa spomalenie rastu

Zdieľaj

Peking v poslednej dobe predstavil niekoľko opatrení na podporu hospodárskeho zotavenia a sľúbil, že zlepší podnikateľské prostredie v krajine. Vedenie najväčšej ázijskej ekonomiky tak reaguje na údaje o vývoji hrubého domáceho produktu za druhý štvrťrok, ktorý zostal za očakávaním. Hovorí sa o tom, že tohtoročný päťpercentný rastový cieľ sa nemusí podarí splniť. Komunistická strana preto sľubuje, že dá väčšiu príležitosť súkromným firmám.

Politbyro čínskej komunistickej strany tento týždeň sľúbilo, že vystupňuje politickú podporu hospodárskeho rastu. „Čínska ekonomika v súčasnej dobe čelí novým výzvam, ktoré vyplývajú predovšetkým z nedostatočného domáceho dopytu, ťažkostí s prevádzkou niektorých podnikov, rizík a skrytých nebezpečenstva v kľúčových oblastiach, rovnako ako zo zložitého vonkajšieho prostredia,“ opísal problémy orgán.

Putin chce uľahčiť detskú prácu, firmám kvôli vojne zúfalo chýbajú ľudia

Odhad ďalšieho vývoja je oriešok
Vedenie krajiny sa zrejme zľaklo hospodárskych štatistík za uplynulý kvartál. Rast čínskeho HDP síce v druhom štvrťroku medziročne zrýchlil na 6,3 percenta z tempa 4,5 percenta v prvom, avšak ide o porovnanie s obdobím silne poznamenaným pandemickými opatreniami. Oproti prvým trom mesiacom tohto roku ekonomika vzrástla len o 0,8 percenta.

Čínske HDP | medzikvartálny rast 2019 – 2023
Percentuálny nárast alebo pokles zobrazuje výšku HDP oproti
predchádzajúcemu štvrťroku

 

 

ZDROJ: National Bureau of Statistics of China

Odborníci sa tak domnievajú, že existuje riziko nesplnenia tohtoročného pomerne skromného hospodárskeho cieľa, a to už druhý rok v rade. Vývoj je podľa nich ale ťažko odhadnuteľný. Medzinárodné investičné firmy tento rok niekoľkokrát zmenili výhľad čínskeho rastu, niektoré to stihli dokonca už šesťkrát. Zatiaľ čo na jar predpokladali, že HDP porastie zhruba šesťpercentným tempom, v súčasnosti sa prikláňa skôr k piatim percentám.

Čínske vedenie už oznámilo niekoľko konkrétnych obarení na podporu ekonomiky. Predovšetkým zjavne dospelo k záveru, že je potrebné oživiť súkromný sektor. Prisľúbilo, že s privátnymi firmami bude zaobchádzané ako so štátnymi podnikmi a že sa táto sféra stane „väčšou, lepšou a silnejšou“. Národná komisia pre rozvoj a reformy sa zaviazala prilákať viac súkromného kapitálu k účasti na veľkých národných projektoch a plánoch na rozvoj priemyselného dodávateľského reťazca.

Konkrétne by privátne financie mali viac smerovať do výskumu a vývoja, dopravy, ochrany vodných zdrojov, zelenej energie či moderného poľnohospodárstva. Spoločnosti tiež budú mať možnosť viac si požičiavať zo zahraničných zdrojov. Politici už tiež absolvovali sériu rokovaní s predstaviteľmi súkromných firiem.

Biznismeni sa musia prestať báť
To značí veľký posun po rokoch regulácií, ktoré najmä počas pandémie dopadali predovšetkým na technologické a realitné firmy. V roku 2018 prezident Si Ťin-pching konštatoval, že súkromný sektor sa na daňových príjmov krajiny podieľa viac ako z polovice a na ekonomickom výkone zo šesťdesiatich percent.

Komunistická strana sa podľa mnohých názorov zľakla rastu bohatstva, know-how a vplyvu súkromného sektora a domnievala sa, že sa spoločnosti ako Tencent a Alibaba tešia príliš veľkej popularite. V poslednej dobe tak decimovala súkromný sektor a tlačila na úspech štátnych spoločností.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours