Berlusconi po sebe zanechal zbierku erotického umenia. Rodina ju chce spáliť

Zdieľaj

Berlusconi po sebe zanechal zbierku erotického umenia. Rodina ju chce spáliť.

Rodina Silvia Berlusconiho zvažuje spálenie časti rozsiahlej zbierky erotických obrazov mladých žien, ktorú zdedila po smrti niekdajšieho talianskeho premiéra.

Od jeho júnového skonu vo veku 86 rokov vyšlo najavo, že Berlusconi bol náruživým kupcom umeleckých diel, pričom mnoho z nich malo pochybnú kvalitu. Zhromaždil zbierku 25-tisíc obrazov, z ktorých mnohé si zaobstaral na nočných televíznych nákupných kanáloch.

Miliardárova rodina, vrátane jeho 33-ročnej priateľky a piatich dospelých detí, teraz podľa webu The Telegraph zvažuje, či si najlepšie obrazy ponechať a zvyšok predať, alebo dokonca zničiť.

Cesare Lampronti, obchodník s umením, ktorý ho dobre poznal, tvrdil, že Berlusconi kupoval umenie, keď chcel zabudnúť na stres z obchodných a politických trápení. „Spaľovala ho vnútorná vášeň, vášeň v živote, vášeň v umení,“ dodal.

Argentínčanov strhol extravagantný ekonóm s radikálne pravicovými názormi. Oprel sa aj do pápeža Františka

 

Trojnásobný premiér daroval niektoré z umeleckých diel politickým priateľom a spojencom, vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina a Viktora Orbána, predsedu maďarskej vlády. Za umelecké diela údajne minul 20 miliónov eur (493 mil. korún)

Skôr kalendár Pirelli
Berluscini zbierku uložil do špeciálne prenajatého skladu blízko vily San Martino, svojej rezidencie z 18. storočia neďaleko Milána. Práve tu sa odohrávali niektoré z najškandálnejších „bunga bunga“ večierkov, na ktorých showgirls a modelky predvádzali striptíz a tancovali okolo sošky Priapa, antického boha plodnosti. Mimoriadnu pozornosť vzbudil prípad, keď súd dokonca riešil, či Berlusconi nemal pohlavný styk s vtedy 17-ročnou marockou tanečnicou Karimou Mahrúgovou prezývanou Ruby. Platený sex s maloletými je v Taliansku trestným činom.

Skladiská preplnili obrazy, od krajiniek a vyobrazení starovekého Ríma až po explicitnejšie umelecké diela zachytávajúce ženy v rôznych stavoch vyzlečenia. Kolekcia zahŕňa aj portrét Berlusconiho a jeho trojmetrovú sochu z bieleho mramoru. „Tí, ktorí niektoré časti zbierky videli, vrátane zobrazenia Mony Lisy s odhalenými prsiami, hovorili o tom, že pripomínajú skôr kalendár Pirelli s aktmi než seriózne umenie,“ podotkol denník La Repubblica.

V zbierke však nechýbajú ani historické portréty Napoleona a pohľady na baziliku svätého Petra.

Vittorio Sgarbi, umelecký kritik a tiež námestník ministra kultúry v koaličnej vláde vedenej Giorgiou Meloniovou, povedal: „Z 25 tisíc obrazov je iba šesť alebo sedem umelecky zaujímavých.“

Sgarbi potvrdil, že sa snažil Berlusconiho nasmerovať k nákupu kvalitného umenia, a naznačil, že sa politik začal venovať zberateľstvu, akonáhle „už nemohol vypĺňať svoje večery krásnymi dievčatami“.

Denník La Repubblica uviedol, že zo skladu už stúpal dym, a vyslovil domnienku, že niektoré obrazy už zhoreli. „Neviem, či sa už ničenie obrazov začalo,“ zveril sa Sgarbi. „Viem však, že prinajmenšom z umeleckého hľadiska by to nebol zločin,“ dodal.

A ešte aj drevomorka
Likvidáciu zbierky povzbudzujú aj pádne finančné dôvody, pretože prenájom ubytovacieho zariadenia stojí ročne približne 800-tisíc eur (19,7 mil. korún). Náklady na dezinfekciu skladu, ktorá by zlikvidovala drevomorku preliezajú rámy umeleckých diel, by prevýšili hodnotu obrazov, dodala La Repubblica.

Berlusconi, ktorý v Taliansku ostro rozdelil verejnú mienku sexuálnymi škandálmi, obvineniami z daňových podvodov a neomalenými výrokmi, zanechal po svojej smrti majetok v odhadovanej hodnote šiestich miliárd eur.

Marte Fascinovej, o 53 rokov mladšiu priateľku a poslankyňu za jeho stredopravicovú stranu Forza Italia, odkázal sto miliónov eur .

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours