Saudská Arábia chce do futbalovej Ligy majstrov, nakupuje hráčov za stámilióny dolárov

Zdieľaj

Saudskoarabská futbalová liga plánuje začať rokovania o vstupe svojich klubov do najvyššej európskej súťaže. Rijád do športu investuje stovky miliónov dolárov, aby prilákal popredných svetových hráčov a dostal tak futbal v krajine na najvyššiu svetovú úroveň.

„Snažíme sa byť odlišní, takže akákoľvek zmena formátu alebo vylepšení, ktoré možno do ligy zaviesť, budú vítané,“ povedal Carlo Nohra, prevádzkový šéf najvyššej saudskoarabskej futbalovej ligy Saudi Pro League (SPL), v rozhovore pre Bloomberg.

Daňový raj na ostrove Man má veľké plány, je cieľom utekajúcich Juhoafričanov

SPL chce naďalej zostať súčasťou najvyššej ázijskej futbalovej súťaže AFC Champions League. Rokovania o vstupe SPL do Ligy majstrov by pravdepodobne prebiehali medzi európskou futbalovou asociáciou UEFA a Saudskoarabskou futbalovou federáciou.

Členmi UEFA sú mimoeurópske futbalové federácie z Azerbajdžanu, Gruzínska, Kazachstanu a Turecka, tamojšie futbalové kluby sa tak môžu zúčastniť Ligy majstrov. UEFA sa teraz na otázku Bloombergu nechcela k téme vyjadriť, odkázala ale na nedávne vyhlásenie svojho funkcionára Zvonimira Bobana. Ten v reakcii na správu, že by sa saudskoarabský klub mohol zúčastniť v roku 2025 Ligy majstrov, pre chorvátsky denník Jutarnji List uviedol, že ide o výmysel.

Saudskoarabské futbalové kluby len za posledných niekoľko mesiacov vynaložili na prilákanie hráčskych hviezd 650 miliónov dolárov. Napríklad Karim Benzema po 14 rokoch opustil Real Madrid a podpísal zmluvu s majstrom saudskoarabskej ligy Al Ittihad. V aktuálne druhom najlepšom klube tamojšej ligy, celku Al Nassr, pôsobí útočník Christian Ronaldo. A brazílsky útočník Neymar sa rozhodol prestúpiť do celku Al Hilal.

„Robíme všetko možné, aby sme týchto hráčov priviedli do Saudskej Arábie,“ povedal Nohra. „To neznamená, že máme neobmedzený rozpočet. Ale nemôžeme si zviazať ruky, pokiaľ sem chceme priviesť niektoré z tých najväčších talentov. Aby sme ich sem priviedli, musíme zaplatiť obvyklé sumy,“ dodal.

Investície do futbalu zapadajú do širších snáh Saudskej Arábie rozšíriť záber tamojšej ekonomiky, dlhodobo silne závislej na ťažbe ropy. Zárobky SPL sú zatiaľ v porovnaní s prestížnymi svetovými ligami nepatrné. To sa ale začína meniť. Zápasy ligy sú teraz vysielané v 140 krajinách sveta a odvtedy, čo vlani na jeseň do SPL prišiel Ronaldo, sa výnosy z vysielacích práv zvýšili o 650 percent. „Nejde o masívne príjmy, ktoré by mohli financovať všetky naše aktivity, ale je to určite významný posun,“ uviedol Nohra. Liga podľa neho nemá stanovený pevný termín, kedy by mala začať byť zisková.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours