Po voľbách návrat do starých koľají. Benzín v Poľsku stojí skoro rovnako ako na Slovensku

Zdieľaj

Poľský benzín od parlamentných volieb pred štrnástimi dňami dohnal ceny u českých čerpačiek spoločnosti Orlen, kde liter Naturalu 95 stojí 1,65 E.

Ľudia v religióznom Poľsku očakávali vyššie ceny palív skôr po Dušičkách, aby ešte za lacno došli na cintoríny uctiť Pamiatku zosnulých.

„Dopadlo to podľa očakávania. Právo a spravodlivosť voľby nevyhralo podľa predstáv, a tak išli dumpingové ceny pohonných hmôt nahor,“ konštatoval Miroslav Vlasák, ktorý  do Poľska jazdí tankovať.

Poliakov však za lacným poľským benzínom tušila predvolebný ťah vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńského.

HP ukazuje udržateľné ambície a zapája aj lokálnych partnerov

Mnohí motoristi z Česka a Poľska si urobili pre istotu nemalé zásoby. Palivá skladované v často nie príliš vhodných obaloch hocikde predstavujú časovanú bombu.

„Muž si urobil také zásoby, že auto sa pomaly nezmestí do garáže. Možno budeme kšeftovať s benzínom,“ prezradila denníku Gazeta Wyborcza kaderníčka Kateřina. Podobne sa zariadili ďalší motoristi hlavne v česko-poľskom pohraničí.

Poľské palivá, hoci stále mierne zdražujú, napriek tomu patria medzi najlacnejšie v Európe, čo chce spoločnosť Orlen, ktorý v Poľsku fakticky diktuje ceny, zachovať.

A to aj napriek tomu, že koncernu podľa Gazety Wyborcza v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrazne klesol zisk za tento tretí štvrťrok. Denník uvádza pokles o 73 percent. Zisk bol napriek tomu vyšší, než sa kvôli lacným pohonným hmotám a značným investíciám predpokladalo.

Hospodárske výsledky Orlenu za tohtoročný tretí kvartál podľa Gazety Wyborcza ostro kritizoval bývalý šéf firmy Jakub Kravec, podľa ktorého má kreatívne účtovníctvo zakryť stratu spôsobenú volebnou propagáciou strany Právo a spravodlivosť.

„Počkajme si na výsledky štvrtého štvrťroka,“ podotkol Kravec.

Orlen mal ku koncu tohto októbra 3153 čerpacích staníc, medziročne o 255 viac. Spoločnosť výrazne posilnila v Maďarsku, Česku a Slovensku a chystá expanziu do Rakúska.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours