Rusko čaká tento rok nižší rozpočtový deficit

Zdieľaj

Deficit ruského rozpočtu sa tento rok bude pohybovať okolo jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V stredu to povedal minister financií Anton Siluanov. Rozpočtový plán vlády pritom počíta s deficitom dve percentá HDP a niektorí ekonómovia začiatkom roka čakali, že deficit rozpočtu dosiahne až päť percent HDP, uviedla agentúra Reuters.

Vyššie ceny ropy a príjmy z daní tento rok pomohli ruskej vláde rozpočtový deficit znížiť. „Prichádzajú ďalšie príjmy z odvetvia mimo ropy a plynu, ekonomika funguje a tempo rastu nám umožňuje hovoriť o vyšších rozpočtových príjmoch,“ uviedol Siluanov.

Podľa údajov ministerstva financií za január až október predstavoval deficit ruského rozpočtu 1,24 bilióna rubľov (315,9 miliardy Sk), čo je 0,7 percenta HDP. Ruský rozpočtový plán počíta na tento rok so schodkom 2,93 bilióna rubľov, teda dve percentá HDP.

Prekvapivo dobré výsledky hospodárenia samospráv

Štátna duma, čo je dolná komora ruského parlamentu, minulý týždeň schválila najväčší rozpočet federálnej vlády, ktorý počíta so zvýšením výdavkov približne o 25 percent.

Rekordné čiastky budú smerovať do obrany. Celkové výdavky v budúcom roku majú predstavovať 36,66 bilióna rubľov a rozpočtový deficit 0,8 percenta HDP.

Ruská ekonomika v treťom štvrťroku medziročne vzrástla o 5,5 percenta. Tempo rastu zrýchlilo zo 4,9 percenta v druhom štvrťroku.

Riaditeľ európskeho odboru Medzinárodného menového fondu (MMF) Alfred Kammer v októbri povedal, že krátkodobý hospodársky rast v Rusku v súčasnosti podporujú rozsiahle vojenské výdavky, dlhodobejšie vyhliadky ruskej ekonomiky označil za pochmúrne.

MMF v októbri predpovedal, že ruská ekonomika za tento rok vykáže vďaka vojenským výdavkom a odolnej spotrebe rásť o 2,2 percenta. V budúcom roku však menový fond očakáva spomalenie hospodárskeho rastu na 1,1 percenta.

Rusko sa kvôli útoku na Ukrajinu stalo terčom rozsiahlych sankcií zo strany Európskej únie, Spojených štátov aj ďalších západných krajín. Vlani ruská ekonomika podľa MMF klesla o 2,1 percenta.

Prognózy vrátane odhadov ruských úradov pritom tesne po začiatku útoku ruských vojsk na Ukrajinu predpovedali, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 viac ako desaťpercentný pokles.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours