Nemecké financie sú rozhodnutím ústavného súdu v kríze, vláda nemôže zadotovať priemysel

Zdieľaj

Plány nemeckej trojkoaličnej vlády na masívnu pomoc firmám aj občanom kvôli nákladom na zelenú transformáciu sú prinajmenšom dočasne v troskách. Presun sumy 60 miliárd eur (1,5 bilióna korún) z tzv. covidového fondu na tieto účely je podľa tamojšieho ústavného súdu nezákonný.

„Transferom peňazí z fondu určeného pre mimoriadne situácie na úplne iné účely ste sa pokúsili obísť tzv. dlhovú brzdu, je to v rozpore so zákonmi a financie nemožno takto použiť.“

Toto mrazivé oznámenie poslal minulý týždeň nemecký ústavný súd spolkovej vláde do Berlína a odštartoval tým krízu, ktorá u západných susedov nemá precedens.

Výrok ústavných sudcov v praxi znamená, že nemecká vláda, zložená z koalície sociálnych demokratov (SPD), Zelených a slobodných demokratov (FDP), nemôže minúť sumu 60 miliárd eur (takmer 1,5 bilióna korún) na podporu stagnujúceho priemyslu.

Ktoré dane by mal štát zvýšiť? Analytici vyhodnotili návrhy slovenskej vlády

Priemysel s ohľadom na prebiehajúci prechod k „zelenej“ ekonomike musí investovať do nových technológií a upravovať svoje výrobné programy. Časť peňazí mala ísť aj na podporu domácností.

Teraz zadržiavaná suma 60 miliárd eur znamená veľké peniaze aj na nemecké pomery, v medzinárodnom porovnaní ide napr. o takmer tri štvrtiny českého štátneho rozpočtu na jeden rok.

Tzv. dlhová brzda, ktorá zamedzuje nadmernému míňaniu na strane vlády, sa stala súčasťou nemeckého právneho systému v roku 2011 ako prevencia pred schodkami verejných financií. Ústavný súd sa k nej vyslovil vôbec prvýkrát.

Najsilnejšie sa proti súdnemu výroku vymedzujú Zelení, pre ktorých je prechod na bezemisnú ekonomiku základom politického programu.

Ich minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck okrem iného povedal, že ústavní sudcovia svojím rozhodnutím „ohrozujú nemecké hospodárstvo a životnú úroveň Nemcov“ s tým, že „fond mal slúžiť na rast pridanej hodnoty a pracovných miest“.

CDU na koni, ale len trochu
Spokojnosť s výrokom ústavného súdu naopak vyjadrila opozičná kresťanská demokracia (CDU), podľa ktorej sa vláda sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza presunom peňazí z covidového fondu na iné účely od začiatku pokúšala o „podvod“.

Ako upozornil denník Süddeutsche Zeitung, šéf CDU Friedrich Merz dal kancelárovi Scholzovi škodoradostne niekoľko tipov, kde by mohol ušetriť, a povedal, že je „pripravený k novým voľbám, a to pokojne hneď“.

CDU dlhodobo vedie prieskumy volebných preferencií, riadne parlamentné voľby sa ale v Nemecku majú konať až v druhej polovici roku 2025.

Nemecké médiá však upozorňujú, že opozičný triumfalizmus bude mať svoje medze – finančné škrty sa totiž nutne dotknú aj rozpočtov spolkových krajín, pričom v niektorých z nich CDU sedí v regionálnych vládach. A tam by to voliči „svojim“ politikom časom mohli spočítať.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours