Príde rast, alebo pád? Kurz bitcoinu ovplyvňuje viac faktorov

Zdieľaj

Kurz bitcoinu sa drží v posledných dvoch týždňoch na tohtoročnom maxime. Či bude v nadchádzajúcich dňoch jeho hodnota ešte rásť, či či čaká najznámejšiu kryptomenu na svete strmý pád, nedokáže nikto so 100% istotou predpovedať. Analytici upozorňujú, že kurz bitcoinu môže v dohľadnej dobe pozitívne aj negatívne ovplyvniť hneď niekoľko faktorov.

Bitcoin sa aktuálne obchoduje za viac ako 800 tisíc korún, čo je najvyššia hodnota od polovice minulého roka. Veď v januári sa najznámejšia kryptomena na svete ponúkala za 30 tis

„Dôvodom výrazného oživenia záujmu o investície do bitcoinu sú predovšetkým stále intenzívnejšie špekulácie o už skorom schválení fondu, ktorý by v Spojených štátoch umožňoval priame investície do bitcoinu na okamžitom trhu s ním. Doteraz taký fond v USA neexistuje, hoci rôzne spoločnosti sa o jeho zriadení usilujú už viac ako desať rokov,“ opísal hlavný dôvod raketového rastu hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Argentínčanov strhol extravagantný ekonóm s radikálne pravicovými názormi. Oprel sa aj do pápeža Františka

Podľa neho možno predpokladať, že vznik takéhoto fondu „zásadne prispeje k uľahčeniu a popularizácii investícií do bitcoinu medzi drobnými investormi v USA. Bitcoin by tak získal nový, početný okruh potenciálnych investorov, a navyše by upevnil svoju pozíciu ako už celkom štandardného investičného aktíva“.

Zaklínadlo menom ETF
To potvrdzujú aj ďalší analytici. „Cena bitcoinu nebola taká silná od vlaňajšieho mája, keď bola na ceste dole zo svojho historického maxima. Stúpajúca trajektória vychádzala z ďalšieho nadšenia zo správ súvisiacich s ETF,“ komentoval vývoj Simon Peters, eToro analytik kryptotrhov. Skratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Chystaný Bitcoin Spot ETF by mohol priniesť na trh s kryptomenami miliardy dolárov.

O schválenie takého bitcoinového fondu sa teraz snaží hneď niekoľko spoločností. „Vrátane zvučných a dobre zavedených mien konvenčného finančníctva, ako je BlackRock alebo Fidelity,“ podotkol Kovanda.

„BlackRock predstavuje najväčšieho správcu aktív na svete a podieľa sa napríklad aj na správe investícií rezerv Českej národnej banky. Pokiaľ by takéto spoločnosti disponovali svojim bitcoinovým fondom, veľmi pravdepodobne dôjde k výraznému rozšíreniu okruhu jeho vlastníkov a užívateľov. Čo pochopiteľne už teraz – v rámci danej špekulácie – podporuje vzostup ceny bitcoinu. A s ním aj množstvo ďalších kryptomien, ktorých teraz existujú už tisíce,“ doplnil hlavný ekonóm Trinity Bank.

Dátová analytická spoločnosť CryptoQuant odhadla, že ak emitenti, ktorí požiadali o zaradenie bitcoinového ETF, vložia do ETF iba 1% svojich spravovaných aktív, na trh by mohlo pribudnúť približne 155 miliárd dolárov (3,58 bilióna Sk). „Bitcoin by sa tak stal aktívom v hodnote 900 miliárd dolárov, čím by sa jeho trhová kapitalizácia zvýšila takmer o tretinu,“ doplnil Peters.

Kľúčová bude streda
Pre ďalší vývoj kurzu bitcoinu bude podľa analytikov táto streda. V USA sa bude totiž rozhodovať o úrokových sadzbách a trhy budú s napätím očakávať ďalší krok Fedu (americký Federálny rezervný systém).

„Hoci sa ako najpravdepodobnejší scenár javí pauza a zníženie sadzieb zrejme ešte nejaký čas potrvá, pozorovatelia kryptomien to bezpochyby budú považovať za ďalší zásadný míľnik, pričom kryptozima sa ďalej topí,“ vyhlásil analytik kryptotrhov v eToro.

„Kým rozhodnutie o úrokových sadzbách má na decentralizované finančné trhy teoreticky menší vplyv, zaznamenali sme inverzne korelovaný trend, kedy kryptoaktívne po zvýšení úrokových sadzieb Fedu reagujú podobne ako S&P,“ poznamenal Peters.

Crypto Fear and Greed Index však dosiahol najvyššie hodnoty od novembra 2021. Tento index minulý týždeň vyskočil na viac ako 70 bodov, čo naznačuje, že sa kryptomenové oživenie môže začať čoskoro ochladzovať.

„Metrika nad 50 znamená chamtivosť, pričom čokoľvek nad 75 signalizuje extrémnu chamtivosť, vyššie skóre sa rovná väčšej dôvere. Niektorí obchodníci však radšej nakupujú, keď je dôvera nižšia, takže nárast indexu by mohol znamenať malé spomalenie aktivity, pretože trh sa stále rozohrieva,“ uzavrel Peters.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours