Platenie za X. V poriadku, ale čo za to dostaneme?

Zdieľaj

Pretože excentrický miliardár Elon Musk už nie je len výrobcom najpredávanejších elektroáut a najpoužívanejších vesmírnych rakiet, ale od vlaňajška aj majiteľom jednej z najdôležitejších sociálnych platforiem, jeho slovám sa tak oprávnene prisudzuje veľká váha. Takže ak vyhlásil v pondelok večer, že by chcel mierne spoplatniť prístup na X predtým známy ako Twitter, vyvoláva to oprávnene emócie.

Labutia pieseň čínskych realitných „prúserárov“. Akcie skokovo zarobili, hrá sa o všetko

V prvom rade treba povedať, že Musk občas vypúšťa podobné pokusné balóniky a nakoniec z toho nie je nič. Aj keď vypustil túto „bombu“, bolo to počas debaty o niečom úplne inom – uprostred rozhovoru s izraelským premiérom Netanjahuom o umelej inteligencii. A ešte pred rokom a pol, keď bol v procese kúpy-nekúpy Twitteru, tak ten istý Musk sľuboval, že vždy bude zadarmo pre bežných užívateľov, a či od niekoho bude chcieť peniaze, tak od firemných užívateľov alebo štátnej správy.

V prvom rade treba povedať, že Musk občas vypúšte podobné pokusné balóniky a nakoniec z toho nie je nič. Aj keď vypustil túto „bombu“, bolo to počas debaty o ničom úplne inom – uprostred rozhovoru s izraelským premiérom Netanjahuom o umelej inteligencii. A ešte pred rokom a pol, keď bol v procese kúpy-nekúpy Twitteru, tak ten istý Musk sľuboval, že vždy bude zadarmo pre bežných užívateľov, a či od niekoho bude chcieť peniaze, tak od firemných užívateľov alebo štátnej správy.

V prvom rade treba povedať, že Musk občas vypúšťa podobné pokusné balóniky a nakoniec z toho nie je nič. Aj keď vypustil túto „bombu“, bolo to počas debaty o ničom úplne inom – uprostred rozhovoru s izraelským premiérom Netanjahuom o umelej inteligencii. A ešte pred rokom a pol, keď bol v procese kúpy-nekúpy Twitteru, tak ten istý Musk sľuboval, že vždy bude zadarmo pre bežných užívateľov, a či od niekoho bude chcieť peniaze, tak od firemných užívateľov alebo štátnej správy.

Otázkou tak je, koľko užívateľov by nakoniec bolo ochotných platiť čo i len drobné za to, aby X zostal rovnakou platformou, akou je teraz – teda ktorá si veľmi neláme hlavu s nenávistným a útočným obsahom. Ľudí držia na Muskovej sieti hlavne samotný „sieťový efekt“, teda to, že ide o veľkú platformu s mnohými užívateľmi a nakoniec často aj so zaujímavým obsahom. Platiť za prístup k tomu všetkému s rizikom, že budú potenciálnym terčom slaboduché nenávisti, a s vedomím, že s tým X nehodlá nič moc robiť, už ale mnoho užívateľov donúti spočítať si náklady a doláre pošlú, alebo nie.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours