Apple Keynote ukázal evolúciu na silu s príchuťou nútenej ekológie

Zdieľaj

Apple má za sebou pre mnohých svojich fanúšikov udalosť roka. Aj keď bolo pre spoločnosť samotnú iste zásadnejšie júnové predstavenie headsetu Apple Vision Pro na WWDC, svet zatiaľ kupuje hlavne jeho iPhone, preto ho tiež najviac zaujíma tento produkt. Tohtoročná septembrová udalosť ale rozdeľuje svojimi názormi a záleží, na ktorú stranu sa prikláňate práve vy.

Je nepopierateľný fakt, že tu novinky máme a nie je ich málo. Na druhú stranu takmer všetky poznáme od konkurencie už pomerne dlho. Aj keď teda môžu byť fanúšikovia Applu nadšení z toho, že im dal konečne to, čo tak dlho chceli, dlhoročný používateľ Android zariadenia jasne vidí, že Apple len doháňa.

Na čo titán?
Apple uvádza, že je iPhone 15 Pre prvú iPhone z leteckého titánu, a má pravdu. Spoločnosť titán zatiaľ používala iba na hodinkách Apple Watch. Treba ale venovať tomuto materiálu takú pozornosť? Z titánu už sme tu telefóny mali, zmysel to nemalo. Už v roku 2017 s týmto materiálom vyrukoval Essential Phone. Lenže iPhone má titánový rám, a to je ten problém.

Labutia pieseň čínskych realitných „prúserárov“. Akcie skokovo zarobili, hrá sa o všetko

Titán patrí k najlepším kovom, čo sa týka pomeru pevnosti k hmotnosti. Nové iPhony sú tak skutočne ľahšie, lenže nie je to príliš málo za to, koľko titán stojí a že tú odolnosť prakticky nespoznáme? Keď nám iPhone spadne, nestane sa ani s hliníkom ani oceľou to, že by utrpel rámček telefónu. Vždy sa rozbije displej alebo zadná sklenená plocha telefónu umožňujúca bezdrôtové nabíjanie.

V tomto ohľade bohužiaľ už počúvame, že po titáne siahnu aj ďalší výrobcovia, na čele so Samsungom a jeho chystanú vlajkovou radou Galaxy S24, ktorú má predstaviť na začiatku februára budúceho roka. Základný rad iPhonov je mimochodom stále hliníkový. Už to je dosť prémiový materiál, aby sa používal v mobilnom telefóne, teda spotrebnom tovare. A teraz si vezmite, koľko desiatok miliónov kusov sa tých titánových iPhonov vlastne predá.

5× priblíženie môže byť problém
Len a iba iPhone 15 Pro Max ponúka nový teleobjektív, ktorý poskočil z 3× optického priblíženia na 5× (ohnisko je 120 mm). Jednoducho to znamená, že budete fotografovanému objektu ešte bližšie. Aj keď sa potom o tomto objektíve hovorí ako o periskopickom, úplne tomu tak nie je. Klasický periskop odráža svetlo cez jeden hranol na snímač, lenže tu máme tzv. tetraprizmu. Už z názvu je zrejmé, že tu sa svetlo odráža hneď štyrikrát.

Tento systém predlžuje dráhu svetla v obmedzenom priestore, kedy sa tým naťahuje práve ohnisková vzdialenosť. Na reálne výsledky a porovnávanie si budeme musieť počkať, ale je fakt, že Apple na to šiel múdro. Týmto systémom totiž ušetril veľa miesta, pretože nie je vedený v zariadení na šírku ani výšku, ale stále iba na hĺbku. Clone to pritom paradoxne nevadí.

Má to však jeden problém. Pokiaľ sa opäť odvoláme k Samsungu, tak ten vo vrcholnom modeli Galaxy S23 Ultra ponúka ako 3×, tak 10× teleobjektív. Prvý je klasický, druhý je periskopický. Apple tu nahradil trojnásobné priblíženie, takže vznikne pomerne veľká medzera medzi 2× a 5× priblížením, medzi ktorým nájdete len to digitálne. Znamená to, že používatelia zvyknutí práve na tento zlatý štandard budú musieť ísť veľa dozadu, alebo naopak sa fotografovanému objektu veľmi priblížiť, aby ho zachytili aspoň na 2× priblíženie (ktoré sa robí výrezom z 48MPx snímača).

Apple teda priniesol zaujímavú evolúciu, po ktorej mnohí volali, lenže nakoniec môžeme byť pokojne sklamaní. Ona vytúžená variabilita tak vlastne chýba, len s iPhonom 15 Pro Max dohliadneme ďalej a je otázka, či práve len a iba toto vlastne chceme. Dalo sa totiž dúfať, že nový objektív odprevadí ten súčasný, čo sa teda bohužiaľ nestalo.

Tlačidlo volajúce po akcii
Prepínač hlasitosti tu s nami bol od prvého iPhonu, posledné roky ale čoraz viac stráca na význame. Môžu za to Apple Watch. Práve s nimi na zápästí nemusíte po svojom iPhone chcieť, aby hlasno vyzváňal, keď vás o čomkoľvek diskrétne informuje práve vaše zápästie. Modely iPhonu 15 Pre tak majú tlačidlo Akcie, ktoré Apple v istom ohľade predstavil už vlani v Apple Watch Ultra prvej generácie.

Jeho zmysel je jednoduchý – len ho podržíte a vyvoláte akciu, ktorú ste mu určili. Môže to byť stále len prepnutie do tichého režimu, rovnako ako spustenie fotoaparátu, diktafónu, aktivácia svietidla, režimu sústredenia alebo nejakej skratky Siri. Na jednej strane je to jasne pozitívny krok k užívateľovi, lenže ten tu už takéto tlačidlo má. To je ale virtuálne a funguje cez poklepanie na chrbát iPhonu (funkciu nájdete v Nastavenia -> Sprístupnenie -> Dotyk -> Kliknutie na zadnú stranu).

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours