Hardwarová peňaženka Ledger zavádza cloudový nástroj pre obnovu seedov 3 strany, ktorý „nie je ako KYC”

Zdieľaj

Výrobca hardvérových peňaženiek pre kryptomeny Ledger oznamuje spustenie služby, ktorá užívateľovi v prípade straty pomôže získať späť privátne kľúče k svojim bitconom a altcoinom.

Ledger zdôraznil, že kontroly ID požadované pre jeho nástroj na obnovu súkromného kľúča nie sú ako kontroly KYC, pretože vyžadujú oveľa menej informácií. Nástroj poskytovateľa Coincover spoločnosť Ledger zavádza napriek ostrej kritike komunity.

Ledger Recover, služba obnovy seedu pre hardvérovú peňaženku Ledger založená na ID, bola spustená 24. októbra. Vydanie prichádza v spojení s tým, že pre ňu Ledger dodá open-source kód na GitHube.

Užívatelia peňaženky Recover nezískajú automaticky, ide totiž o platenú predplatiteľskú službu. Podľa príspevkov na sociálnych sieťach bude služba Ledger Recovery k dispozícii za 9,99 dolárov mesačne, teda asi 2 800 Kč ročne. Že ide o voliteľnú službu zdôraznil technologický riaditeľ Ledger Charles Guillemet a dodal:

Argentínčanov strhol extravagantný ekonóm s radikálne pravicovými názormi. Oprel sa aj do pápeža Františka

Je pre tých, ktorí chcú vylepšenú vrstvu odolnosti… Pokiaľ službu nechcete využívať, nič sa nedeje – bude vždy 100% voliteľná. Účet Ledger môžete jednoducho používať aj naďalej ako doteraz – nič sa nezmení.

Úschova 24slovných fráz, známych ako seed alebo Secret Recovery Phrase (SRP), je kompatibilná s Ledger Nano X, pričom integrácia Ledger Stax a Ledger Nano S Plus má doraziť v blízkej budúcnosti. Riešenie naopak nie je kompatibilné s modelom Ledger Nano S.

Zavedenie Ledger Recover prichádza s odkladom niekoľkých mesiacov po tom, čo Ledger v máji 2023 pozastavil službu obnovy v reakcii na odpor komunity. Firma vtedy sľúbila, že službu spustí až ako open source. Napriek tomu ide o kontroverzný krok, ktorý môže odradiť rad užívateľov z dôvodu obáv o bezpečnosť svojich kryptomien a citlivých osobných údajov.

Seed je základná záloha prístupu ku všetkým privátnym kľúčom peňaženky a ako taký je vysoko citlivý. Jeho strata znamená stratu celého portfólia na peňaženke a strata osobných údajov potom môže predstavovať ohrozenie bezpečosti nielen kryptomien, ale aj samotných užívateľov. Zverovať tretej strane tieto údaje si tak dobre premyslite.

Ledger už skôr zaznamenal únik užívateľských údajov, ktorým potom na e-mailové adresy prišla záplava phishingových kampaní a ďalších podvodov. Český výrobca Trezor v polovici mesiaca začal ponúkať vlastný (tiež relatívne drahý, ale fyzický) nástroj pre samostatnú obnovu seedov, ktorý nazval Trezor Keep Metal.

Strata súkromných kľúčov pre užívateľov môže znamenať značnú finančnú škodu, alebo dokonca celoživotných úspor, a nie je divu, že sa výrobcovia predbiehajú, aby ponúkli riešenie. Ak sa vám však nechce riskovať kompromiovanie svojich údajov alebo platiť niekoľko tisíc korún za kovové obnovy seedu, ktoré ponúka celý rad výrobcov, nevešajte hlavu.

Veľmi dobrú službu pre obnovu peňaženky hodlerom môže urobiť obyčajná nerezová doštička a sada pečiatok do kovu za pár stoviek korún, či dobre uschovaná papierová karta. Len treba myslieť na to, že každé riešenie má svoje prednosti a slabiny a podľa toho treba vyberať.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours