Britská centrálna banka sadzby nezmenila, s ich skorým znižovaním nepočíta

Zdieľaj

Britská centrálna banka dnes podľa očakávania ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 5,25 percenta, čo je najvyššia úroveň za 15 rokov. Oznámila to v tlačovej správe. Zároveň signalizovala, že so znižovaním úrokových sadzieb v najbližšej dobe nepočíta, a to napriek slabým vyhliadkam britskej ekonomiky. Banka sa prostredníctvom vysokých úrokov snaží dostať pod kontrolu infláciu.

Britský štatistický úrad minulý mesiac oznámil, že spotrebiteľské ceny v Británii sa v septembri medziročne zvýšili o 6,7 percenta, čo bolo rovnakým tempom ako v auguste.

Inflácia tak zostáva výrazne nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Vlani v októbri sa inflácia v Británii vyšplhala až na 11,1 percenta, čo bola najvyššia úroveň za 41 rokov.

Budú hypotéky ešte drahšie?

„Najnovšie prognózy naznačujú, že reštriktívna menová politika bude pravdepodobne odôvodnená po dlhšiu dobu, aby sa zaistil udržateľný návrat inflácie k dvojpercentnému cieľu,“ uviedla centrálna banka vo štvrtkovej správe.

„Ak by sa objavili dôkazy trvalejších inflačných tlakov, bolo by potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky,“ dodala.

Britská centrálna banka už minulý mesiac prerušila zvyšovanie úrokov, ktoré začala v decembri 2021. Investori sa podľa agentúry Reuters domnievajú, že terajšie obdobie zvyšovania úrokov už definitívne skončilo, pretože britskej ekonomike hrozí recesia.

Zvyšovanie nákladov na úvery obvykle pomáha znížiť infláciu, zároveň má však negatívny vplyv na hospodársky rast.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours