Nad Ethereom vznikajú desiatky blockchainov. Iné projekty túto váhu len ťažko porazia

Zdieľaj

Už ste počuli o blockchainovej trileme? Blockchainy by v ideálnom prípade mali tri vlastnosti: decentralizáciu, bezpečnosť a škálovateľnosť. Trilema spočíva v tom, že je takmer nemožné to dosiahnuť. Vždy, keď sa zameriate na dve z nich, tretí oslabíte. Riešenia prinášajú takzvané druhé a tretie vrstvy. Ceny transakcií už klesajú a pôjdu ešte výraznejšie dole, ale čo ďalšie novej vrstvy prinesú? Vypočujte si podcast KryptoSpace.

Bitcoin aj Ethereum si vybrali ako dve najdôležitejšie vlastnosti bezpečnosť a decentralizáciu. A trpí tak škálovateľnosť, ktorá určuje, koľko dát a ako rýchlo sú blockchainy schopné spracovať. Preložené – pri rastúcom záujme sa „upchávajú“ a je extrémne drahé ich používať.

Nemecko je chorým mužom Európy. Jeho ekonomika bojuje so stagnáciou

Riešením, ku ktorému sa blockchainy upínajú, sú tak ďalšie vrstvy nad nimi. Bitcoin má svoj Lightning Network, Ethereum je už ale oveľa ďalej. Vznikajú nad ním nielen druhé, ale aj tretie vrstvy. Len tento rok sa spustili desiatky nových projektov a do budúcna ich pravdepodobne budú stovky.

Do podcastu KryptoSpace o nich prišiel rozprávať investor Pavel Přecechtel. „Druhé vrstvy nad Ethereom slúžia na škálovanie a pomáhajú vyriešiť problémy s vysokými poplatkami,“ hovorí. „Zároveň sa ale spoliehajú aj na zabezpečenie od Etherea. To znamená, že všetky transakcie, ktoré sa na „eldvojkách“ dejú, sa nejakým spôsobom publikujú aj na prvej vrstve.“

Ako to prebieha? Spôsobov je niekoľko, ale pre zjednodušenie si to môžete predstaviť ako veľké množstvo transakcií z druhej vrstvy, ktoré sa zoskupia do väčších balíkov a až tie sa posielajú na potvrdzovanie.

Tu je asi dobré si povedať, aké zlé to pred vznikom prvých druhých vrstiev, ako je Arbitrum či Optimism, vôbec bolo. Tzv. main-net sa stal tak drahým, že aj základné kroky ako smena jedného tokenu na druhý mohli vyjsť aj na desiatky dolárov.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours