Výnos z nehnuteľností je tu oveľa zaujímavejší ako napríklad v Nemecku alebo Švajčiarsku.
„Správna príležitosť, to je to, na čo sme čakali,“ hovorí Roman Latuske, partner českej skupiny nehnuteľnostných fondov ZDR Investments, k tohtoročnej akvizícii troch slovinských retail parkov. Tie kúpili od rakúskeho developera MID Bau. ZDR Investments tak oslávila šieste narodeniny expanziou na šiesty európsky trh – po Česku, Slovensku, Nemecku, Rakúsku a Chorvátsku.
Rýdzo česká skupina investuje najmä do retailových nehnuteľností diskontného typu. „V diskontných sieťach vidíme budúcnosť, oproti napríklad obchodným centrám, na návštevy ktorých už dnes ľudia nemajú čas a niekedy ani peniaze,“ hovorí Latuske.
Slovenská vláda navrhla konsolidačný balíček, počíta aj s vyššími daňami
Zákazníci podľa Latuskeho oceňujú retailové parky predovšetkým pre pohodlie pri nakupovaní. „Parkovanie je často zadarmo, blízko vchodom do obchodov a bez nutnosti hľadania voľného miesta v podzemných garážach. Retail parky bývajú dobre prepojené s mestskou dopravou. To zaisťuje ľahkú dostupnosť pre širokú škálu zákazníkov,“ hovorí.
Nájomcovia v retail parkoch zas oceňujú dobrú viditeľnosť svojich obchodov, umiestnenie v lukratívnych spádových oblastiach a často aj nižšie nájomné v porovnaní s tradičnými nákupnými centrami. „Cenovo sú pre reťazce atraktívne vďaka nižším nájmom, ale predovšetkým nižším prevádzkovým nákladom, ktoré tu nájomcovia majú,“ dopĺňa spolumajiteľ skupiny.
Počas minulých rokov sa ukázalo, že retail parky sú odolné voči ekonomickým krízam. Potvrdilo sa to tak počas pandémie choroby covid-19, ako aj počas nasledujúcich ekonomických otrasov. Potraviny, ako nevyhnutný výdaj, si udržujú stabilný predaj bez ohľadu na fázu ekonomického cyklu. Potvrdením tohto trendu sú aj dáta týkajúce sa výstavby nových retail parkov. Len v roku 2023 došlo v Českej republike k rozšíreniu plôch nákupných parkov o 62 tisíc metrov štvorcových, čo predstavuje medziročný nárast o 41 percent.
Slovinské prírastky
Skupina ZDR Investments nakúpila v Slovinsku dohromady viac ako 15 tisíc metrov štvorcových obchodných plôch. Najväčšiu plochu (teda 7474 metrov štvorcových) zaberá Retail park Prevalje. Dominuje mu potravinársky reťazec Spar, nasledovaný reťazcami zameranými na tovar dennej potreby a diskont, ako sú Kik, TEDi a slovinská Mana. Z ďalších významných nájomcov môžeme menovať predajcu obuvi Deichmann, dom drogériu a nábytok Jysk.
Druhý najväčší Retail park Slovenj Gradec (Slovinský Hradec) zaberá plochu 4928 metrov štvorcových. Delia sa o ňu štyria nájomcovia, potraviny Spar, drogéria Müller, športové potreby Hervis a lokálny reťazec elektroniky Big Bang. A posledný Retail park Ravne (prenajímateľná plocha je 2975 metrov štvorcových) sa nachádza v husto obývanej časti obce. Jej obyvatelia tvoria významný podiel pravidelných zákazníkov potravín Spar, diskontov Mana a NKD, dm drogérie aj tamojšej kaviarne.
Portfólio skupiny nehnuteľnostných fondov ZDR Investments teraz obsahuje 66 nehnuteľností s celkovou prenajímateľnou plochou 318 tisíc metrov štvorcových a hodnotou 14 miliárd korún. „Celkom máme uzavretých 530 zmlúv s 240 nájomcami,“ dopĺňa Latuskeho partner skupiny Radek Hladký. Pokiaľ ide o zloženie nájomného portfólia podľa krajín, takmer polovicu všetkých plôch zaberajú české akvizície (teda 48 percent), nasleduje Chorvátsko so zhruba pätinou a Slovensko so 16 percentami. Zvyšné tri krajiny, teda Rakúsko, Nemecko a novo Slovinsko, dávajú dohromady zvyšných 15 percent.
Kto investuje do ZDR?
Medzi investormi do fondu prevažujú tí kvalifikovaní, teda ľudia investujúci spravidla od milióna korún vyššie, tých je asi 2600. „Priemerná hodnota jednej investície je zhruba 3,5 milióna korún, s tým, že 95 percent u nás investujú Česi,“ hovorí Hladký. Druhý fond skupiny ZDR Public sa otvára aj drobným investorom. Tých je teraz zhruba desať tisíc.
Všetky tri spomínané retail parky doplnili portfólio fondu kvalifikovaných investorov, ktoré aktuálne činí 41 nehnuteľností s hodnotou takmer 11 miliárd korún.
zdroj:cesko
+ There are no comments
Add yours