Predseda SEC Gary Gensler varuje: Nadchádzajúca finančná kríza spôsobená umelou inteligenciou je „takmer nevyhnutná“

Zdieľaj

Zdá sa, že Gary Gensler má po kryptomenách ďalšieho „nepriateľa,“ na ktorého treba ukázať ako na hrozbu, pretože umelá inteligencia podľa šéfa SEC zaviní finančnú krízu.

Predseda Komisie pre cenné papiere a burzy Spojených štátov Gary Gensler vyhlásil, že bez nejakej formy intervencie je finančná kríza prameniaca z rozšíreného používania umelej inteligencie „takmer nevyhnutná.“ Informoval o tom Financial Times na základe rozhovoru.

Podľa článku Gensler povedal, že táto situácia nastane do 10 rokov. Je zaujímavé, že strojca početných žalôb a regulácie vymáhaním v kryptosektore použil jeden z jeho základných naratívov a súčasne stále problémov – centralizácia služieb.

Uviedol:

Myslím si, že v budúcnosti budeme mať finančnú krízu, […] ak sa všetci spoliehajú na základný model a ten nesedí u makléra, ale u jednej z veľkých technologických spoločností. A koľko máme v tejto krajine poskytovateľov cloudových služieb?

AI by podľa Genslera mohla byť ďalším veľkým systémovým rizikom pre finančný systém. Jej riziká študuje dlhodobo a už v roku 2020 hovoril o hrozbách umelej inteligencie pre finančnú stabilitu.

Existencia dvoch alebo troch modelov typu ChatGPT prehĺbi prepojenie naprieč ekonomickým systémom, čím sa zvýši pravdepodobnosť finančného krachu, pretože keď sa jeden model alebo súbor dát stane ústredným, zvýši sa „stádové“ správanie, čo znamená, že všetci budú spoliehať na rovnaké informácie a reagovať podobne, varoval Gensler.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours