Druhý ročník Digital Youth Forum

Zdieľaj

Druhý ročník Digital Youth Forum opäť spája mladých študentov na ceste k bezpečnej a kreatívnej prítomnosti v online priestore

Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) pripravilo po úspešnom pilotnom ročníku druhý ročník podujatia Digital Youth Forum pre študentov stredných škôl. V prešovskej M Aréne organizátori privítali 23. apríla 2024 viac než dve stovky študentov, pre ktorých bol pripravený zaujímavý a novinkami z digitálneho prostredia nabitý program.

Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je bezpečné, kreatívne a najmä pozitívne využívanie digitálnych technológií. Podujatia sa zúčastnili študenti zo stredných škôl. Pozvané boli aj školy, ktoré sa zapojili do aktivít NKS ku Dňu bezpečného internetu – Spojená škola Sečovce a Gymnázium Konštantínova Prešov.

MF SR poskytne financie na prospešné služby a na projekty miest a obcí

V druhom ročníku podujatia nechýbali aktuálne a zaujímavé témy týkajúce sa digitálneho prostredia či témy, ktoré sú s ním úzko prepojené. Po otvorení podujatia sa študentom predstavila Terézia Mihalovič Lukáčová z organizácie DASATO s prvou témou o sebarozvoji a o tom, že všetko sa dá! Veľký potlesk a veľa úsmevných reakcií zožala Barbora Okruhľanská z projektu Digitálni rodičia, ktorá študentom rozprávala, ako na rodičov v digitálnej dobe. Program pokračoval zaujímavou prednáškou o psychológii videohier od Michala Božíka z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý študentom vysvetlil, aké zručnosti rozvíjajú popri hraní jednotlivých videohier. O najčastejších nepravdivých alebo zavádzajúcich informáciách o EÚ prišla porozprávať Katarína Touquet Jaremová zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Hoaxy o výžive môžu napáchať veľa škody, preto túto tému otvorila Nikoleta Šimonová, vedkyňa, ale tiež influencerka v oblasti výživy. Jakub Rybnikár z Rady pre mediálne služby vysvetlil, prečo potrebujeme pravidlá v digitálnom priestore. Program uzavrela Mária Šurimová z IT Valley, ktorá svojou prezentáciou podporila prínos žien v IT sektore. Celé podujatie sprevádzala speváčka Barb – Barbora Hazuchová, ktorá okrem svojich hudobných vstupov medzi jednotlivými blokmi študentom porozprávala o motivácii a príbehoch z jej života o ceste za splnením hudobného sna.

Počas programu si tiež študenti mali možnosť vyskúšať rôzne vychytávky vo workshop zóne. Aj tento rok bola jej súčasťou Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity z Bratislavy, Hemisféra, Eduma a po prvýkrát sa pripojila aj košická IT Valley.

Okrem workshopov študenti mohli načerpať nové a užitočné informácie v informačných stánkoch jednotlivých organizácií ako napríklad digiQ – Digitálna inteligencia, DASATO, It Valley, Prešovské dobrovoľnícke centrum, Rada mládeže Prešovského kraja, Europe Direct, Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, či Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Ako vnímali podujatie samotní účastníci?

Dnešok bol pre mňa veľmi milým prekvapením. Tie prednášky boli perfektné a aj celá organizácia akcie. Bol to nával informácii a padlo tam veľa myšlienok, nad ktorými je dobre sa zamyslieť. Bolo to super.

Dnešné podujatie bolo jedno z najkrajších a najlepších momentov, ktorých som mohla byť súčasťou. Každá prednáška ma niečo nové naučila a rozšírila som si poznatky z rôznych oblastí. Ďakujem pekne, že som mohla byť súčasťou takéhoto úžasného podujatia.

Veľmi sa mi páčil dnešný deň. Bolo to zaujímavé, perfektne pripravené, dynamické. Za mňa 10/10

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours