ČESKO: Začiatkom budúceho roka sa do snemovne dostane legislatíva, ktorá zdaní krypto ako akcie

Zdieľaj

V Českej republike by sme sa už počas januára až februára mali dočkať prejednávania zákona, ktorý by mohol zdaniť kryptomeny rovnako ako ostatné investície, vrátane akcií.

V rozhovore pre e15 poslanec za ÁNO Marek Novák povedal, že už v januári či februári by mohol ísť do prvého čítania zákon, podľa ktorého by sa kryptomeny danili rovnako ako ostatné aktíva, napríklad zlato a akcie.

To okrem iného znamená, že by investori do Bitcoinu a altcoinov v SR konečne mohli využiť aj takzvaný časový test. Pri akciách pritom platí, že pokiaľ medzi nákupom a predajom uplynie doba aspoň 3 rokov, príjem je potom úplne oslobodený od dane z príjmov.

Novák uviedol, že zdanenie krypta bude síce ako samostatý zákon, ale bude súčasťou prerokúvania celkovej implementácie európskej kryptoregulácie MICA.

Čo sa aktuálne deje s infláciou na Slovensku a čo v eurozóne?

Poslanec uviedol:

Pokiaľ to prerokujeme kompletne v prvom polroku, tak to budem považovať za úspech. … Chceme podávať následné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tak, aby boli pripísané všetkými snemovnými klubmi. Spolupracujeme na tom s Jiřím Havránkom z ODS a ja verím, že sa nám to podarí.

Celkovo by sa podľa politika mali regulácie kryptomien sústrediť do dvoch hlavných oblastí. Prvá z nich je kryptomena a obchodovanie s kryptom a druhá sú firmy.

Tú prvú stranu je samozrejme potrebné zregulovať, aby sa dodržiavali smernice o praní špinavých peňazí, a potom je tam oblasť šmejdov, tých podvodníkov, ktorí tvrdia, že predávajú krypto, a nakoniec človek zistí, že obrovský peniaz kúpil niečo, čo nemá vôbec žiadnu hodnotu . …

Tá druhá strana mince, na ktorú by sme mali byť hrdí a ktorú by sme mali podporovať, tak sú práve firmy, ktoré vyrábajú softvér, vlastne sa venujú kryptu ako takému. Pretože my máme v Českej republike svetových lídrov a ani o tom nevieme, ani ich nepodporujeme.

Záverom poslanec za ÁNO uvádza, že v tomto prípade sú pre SR pravidlá prichádzajúce z EÚ skutočnou príležitosťou. Pokiaľ ju využijeme správne, môžeme nielen zaistiť, že tu tie dôležité firmy zostanú, ale môžu prísť aj ďalšie, čo bude pochopiteľne pre Česko veľmi prínosné.

A až ďalšie firmy uvidia, že Česká republika nehádže kryptu polená pod nohy, tak sem prídu, pretože pre nich budeme sexi krajiny.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours