Nezamestnanosť, stojace projekty a pád jüanu. Čína je nad priepasťou a pocíti to celý svet

Zdieľaj

 

Predstavitelia pätice krajín BRICS na nedávnom summite v Juhoafrickej republike nadšene rokovali o posilňovaní vplyvu globálneho juhu. Ťahúň skupiny Peking sa snažil zľahčovať svoje aktuálne hospodárske problémy. Odborníci sa však domnievajú, že môžu mať negatívny vplyv nielen na niektoré členské štáty zoskupenia. India naopak vetrí šance na posilnenie svojho hospodárstva a vplyvu.

„Čínska ekonomika má silnú odolnosť, obrovský potenciál a veľkú vitalitu. Základy udržujúce dlhodobý rast Číny zostanú nezmenené. Obria loď čínskej ekonomiky bude aj naďalej rozbíjať vlny a plávať vpred,“ uisťoval svojich partnerov prezident Si Ťin-pching v prejave, ktorý v jeho mene na summite predniesol minister obchodu Wang Wen-tchao.

Bude nafta drahšia ako benzín?

Analytici však varujú, že čínska ekonomika po rokoch expanzie mieri k útlmu „v japonskom štýle“. Oparne to pripúšťajú dokonca aj lojálni spojenci Pekingu. „Čína rástla po dlhú dobu a teraz je poznať určitý druh nasýtenia,“ nechal sa podľa Bloombergu počuť šéf Ruskej obchodnej a priemyselnej komory Sergej Katyrin. Predstavitelia menej priateľských krajín sú oveľa kritickejší. Americký prezident Joe Biden označil tento mesiac čínske hospodárske problémy za tikajúce bombu.

Od realitnej krízy po nezamestnanosť mladých
Aj samotné čínske vedenie sa zjavne obáva, že tento rok nesplní ani pomerne skromný päťpercentný rastový cieľ, a zavádza rad opatrení na podporu oživenia. Peking pritom zápolí s problémami na niekoľkých frontoch. Prehlbuje sa kríza v realitnom sektore, ktorý bol dlho dôležitým motorom hospodárskeho rastu a urbanizácie krajiny.

Kvôli útlmu dopytu po nových bytoch a neschopnosti platiť náklady na výstavbu teraz opúšťajú tamojšie developerské firmy nedostavané projekty. Mnohí developeri nie sú schopní splácať svoje pôžičky. Problémy majú desiatky firiem, medzi najznámejšie patrí Evergrande a Country Garden.

Spotrebiteľské ceny v dôsledku slabého domáceho dopytu klesajú a aj export oslabuje. V júli medziročne klesol viac, než sa čakalo, a to o 14,5 percenta. V prípade Spojených štátov, najdôležitejšia destinácia pre čínsky tovar, išlo dokonca o prepad o 23,1 percenta. O pätinu menej sa ho vyviezlo do Európskej únie. A ďalšie výhľady nie sú optimistické. „Zahraničný dopyt by mohol byť pre Čínu v nadchádzajúcich štvrťrokoch ešte podstatne väčšou výzvou,“ povedala BBC Louise Loová z analytickej firmy Oxford Economics.

Jüan tento rok voči doláru stratil už viac ako päť percent hodnoty. Čínska centrálna banka v snahe povzbudiť hospodárske oživenie v auguste druhýkrát za tri mesiace znížila jednu zo svojich kľúčových úrokových sadzieb. Nezamestnanosť mladých natoľko vzrástla, že vláda prestala údaje zverejňovať. Vyhovorila sa na to, že je potrebné optimalizovať metodiku, aby do čísel neboli zahrnutí študujúci adepti o zamestnanie.

Ázijskí dodávatelia do Číny sú v ohrození
Stále viac sa preto začína hovoriť o tom, že hospodárske problémy zrejme budú mať veľký vplyv na globálnu ekonomiku. Medzinárodný menový fond tvrdí, že každé percento čínskeho hospodárskeho rastu sa premieta do expanzie svetovej ekonomiky o 0,3 percenta. Mnohé ázijské aj africké krajiny sú závislé od exportu do Číny, týka sa to mnohých druhov tovaru od surovín cez potraviny až po elektronické súčiastky.

Bojme sa rozmarnosti Elona Muska. Jeho náladové impérium dokáže ohrozovať celé štáty

„Vzhľadom k slabšej čínskej ekonomike je veľmi ťažké byť optimistický ohľadom ázijských ekonomík a mien,“ povedala Bloombergu Magdalena Polanová zo spoločnosti PGIM. Čínske problémy robia starosti aj Austrálii, aktuálne to pripustil minister financií krajiny Jim Chalmers. „Je znepokojujúce vidieť v posledných týždňoch a mesiacoch slabosť čínskej ekonomiky, pretože to má zjavné dôsledky pre nás tu v Austrálii,“ uviedol. Podotkol, že v máji zverejnené prognózy vývoja austrálskej ekonomiky predpovedajú spomalenie rastu a pokračujúce čínske problémy by ju mohli ďalej oslabiť.

Stávka na Peking sa nemusí Brazílii vyplatiť
Nejde však len o krajiny v regióne. Na svojho mocného partnera v BRICS veľmi stavil prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý s čínskou pomocou plánuje ekonomickú a priemyselnú renesanciu Brazílie. Teraz však hrozí, že ju čínske problémy naopak poškodia. Ľudnatá ázijská krajina je pre najväčšiu juhoamerickú ekonomiku suverénne najvýznamnejším obchodným partnerom a čínske spomalenie môže poškodiť dopyt po brazílskych produktoch, predovšetkým surovinách. Pocítiť by to mohol predovšetkým ťažobný gigant Vale, kľúčový dodávateľ železnej rudy pre čínske stavebníctvo.

Podiel BRICS na svetovom HDP

Brazília si je vedomá rizika.

„Samozrejme to sledujeme, ale rozsah problému ešte nie je dostatočne jasný,“ podotkol počas summitu k čínskym problémom brazílsky minister financií Fernando Haddad. „Riziko nízkeho rastu, alebo dokonca recesie v Číne ovplyvní Brazíliu oveľa viac ako kríza v Európskej únii alebo Spojených štátoch,“ povedal spomínanej americkej agentúre brazílsky expert na vzťahy týchto krajín Mauricio Santoro. Podľa ďalších odborníkov je zrejmé, že Čína sa dostáva do novej, nestabilnej fázy vývoja, čo bude mať na Brazílii negatívny vplyv.

Analytici si však nie sú istí tým, či čínske problémy budú mať pre svet rýdzo záporný efekt. Podotýkajú, že niekde by klesajúce ceny tovaru z Ázie as čínskym útlmom súvisiace nižšie ceny energií mohli pomôcť potlačiť infláciu. „Vplyvy oslabenia čínskej ekonomiky budú rôzne. Niektorí z neho môžu profitovať. Pokles dopytu po fosílnych palivách či iných komoditách v Číne môže viesť k poklesu cien na svetových trhoch, čo síce poškodí hlavných exportérov, zároveň to môže pomôcť ekonomikám, ktoré v poslednom roku čelili rapídnej inflácii,“ myslí si Šebok.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours