Z miliardárskeho vizionára Elona Muska sa stáva veľmi vplyvný geopolitický hráč, ktorého moc presahuje možnosti mnohých štátov. Jeho impérium dokáže rozhodovať vojnové konflikty, ovládať z kozmu internetové prenosy a pomocou vlastnej sociálnej siete pomáhať pri zvrhnutí či nastolení diktatúr. Západ znepokojujú aj jeho väzby na Čínu.
V rukách jedného muža sa sústreďuje obrovská moc opretá aj o štyri tisícky družíc obiehajúcich Zem. V nasledujúcich rokoch by ich počet mal vzrásť až desaťkrát. Muskova spoločnosť SpaceX lieta do vesmíru takmer každý týždeň a ostatné vesmírne agentúry sa jej len ťažko vyrovnajú. Viac ako polovica aktívnych družíc na obežnej dráhe patrí Muskovi a tento podiel sa bude v nasledujúcich rokoch zrejme zvyšovať. Družice systému Starlink umožňujú prístup k internetu aj v najzapadnutejších kútoch planéty. O tom, koho k Starlinku pripojiť, či koho odpojiť, rozhoduje samozrejme Musk.
Facka nemeckej ideológii? Ambiciózny „jadrový“ plán Švédov ukazuje možnú cestu Európe
Taká dominancia znepokojuje celé štáty a, ako opísal The Washington Post, aj tie sa vo svojich vyjadreniach držia späť, aby náladového miliardára nepopudili. V snahe vyrovnať pomer síl vyčlenila Európska únia 2,4 miliardy eur na vlastný satelitný systém, ktorý má fungovať od roku 2027.
Starlink zohráva podstatnú úlohu v bitkách medzi ruskými a ukrajinskými vojskami. Stal sa pomyselnými očami ukrajinskej armády, ktorej pomáha vzdorovať mnohonásobne početnejšiemu agresorovi. Muskovi však do hlavy nikto nevidí a ťažko odhadnúť, ako bude na konflikt ďalej pozerať.
Telefonáty s Putinom
Americký časopis The New Yorker dokonca popísal koketovanie Elona Muska s Vladimirom Putinom. Excentrický miliardár krátko po rozhovore s kremeľským vodcom zvažoval odpojenie Ukrajincov od Starlinku v obavách z ďalšej eskalácie konfliktu. Pohrával sa aj s myšlienkou návrhu na mierovú dohodu medzi znepriatelenými krajinami. Rusku by pririekol Krym a na obsadených územiach by pod dozorom OSN usporiadal voľby. Za svoje návrhy zožal kritiku, pretože sa „rozchádzali s realitou vojny“. Rusko sa chce podľa časopisu zbaviť vlády v Kyjeve a je ochotné za to platiť desiatkami tisíc životov svojich vojakov, poklesom hospodárstva a medzinárodnou izoláciou.
Úlohu môže hrať aj Muskova náklonnosť k Číne, pretože na tamojšom trhu predáva podstatnú časť produkcie automobilky Tesla. Ako už Peking mnohokrát predviedol, neváha zneužiť súkromný sektor na stupňovanie nátlaku na medzinárodnej scéne. Ak sa nejaká spoločnosť uberá smerom nezodpovedajúcim predstavám jednej strany, ľahko môže na čínskom trhu skončiť, čo by pre Teslu bola tvrdá rana.
Čína tiež patrí k latentným ruským spojencom a Kremľu nenápadne pomáha s dodávkami technológií. Cieľ je jednoduchý. Znepokojovať Západ a overovať jeho reakcie, zatiaľ čo čínska armáda krúži okolo Taiwanu, ktorého by sa rada zmocnila.
Muskovo pôsobenie trochu pripomína situáciu koncom šestnásteho storočia, kedy obchod s korením v Indickom oceáne ovládala Zjednotená východoindická spoločnosť, vôbec prvá akciová spoločnosť. Jej flotila na vrchole slávy početne prevyšovala aj flotilu námorných veľmocí typu Británie. Spoločnosť vtedy zohrala významnú úlohu v geopolitickom usporiadaní sveta.
Mäkká sila X
Tým ale zoznam Muskových nástrojov moci nekončí. Má aj takzvanú mäkkú silu v podobe X, niekdajšieho Twitteru. Sociálna sieť v minulosti zohrala dôležitú úlohu, napríklad počas arabskej jari. Ukázala počas neho, že dokáže rozvracať diktatúry na severe Afriky, ktoré stabilne vládli desiatky rokov.
Musk sa však niekedy v úlohe imperátora súkromného sektora správa ako dieťa a neváha cez X vypúšťať jeden nezmyselný výkrik za druhým. Na rozdiel od štátov a ich dlhodobo stabilnej diplomacie a záujmov je nepredvídateľný. Niekedy to vyzerá, že sa rozhoduje podľa davov hlučiacich na X alebo podľa toho, ako sa práve vyspí.
Kartne povedané, Musk v balíčku svojich geopolitických kariet drží žolíka. Vojna na Ukrajine zreteľne poodhaľuje zraniteľnosti našej spoločnosti. Okrem rôznych závislostí na nerastných surovinách a dodávateľských reťazcoch k nim jednoznačne môžeme započítať aj spoliehanie sa na technológie, o ktorých rozhoduje jediný človek.
+ There are no comments
Add yours