Čína zakázala úradníkom iPhony, hodnota Applu sa kvôli tomu znížila o 200 miliárd dolárov

Zdieľaj

Čínska vláda začala mohutne obmedzovať používanie iPhonov, zakázala ich vládnym úradníkom a podľa agentúry Bloomberg sa chystá zákaz rozšíriť aj na inštitúcie zaštítené vládou a štátne spoločnosti. Akcie Applu kvôli tomu klesajú, trhová hodnota sa znížila o takmer 200 miliárd dolárov.

Vo štvrtok okolo 20:40 SELČ akcie Applu odpisovali 3,4 percenta na 176,64 dolára. Počas seansy poklesli až o 5,1 percenta. Apple je najväčšou zložkou hlavných amerických akciových indexov, čo prispelo k širšiemu výpredaji, ktorý čiastočne vyvolal rad problémov v Číne.

Druhá najväčšia ekonomika sveta spomaľuje v dôsledku dlhotrvajúcej krízy na trhu s nehnuteľnosťami, ktorá ohrozuje dopyt po všetkom, od komodít až po spotrebnú elektroniku. Výrobca iPhonov považuje Čínu za svoj najväčší zahraničný trh a celosvetovú výrobnú základňu.
K poklesu akcií Applu ďalej prispievajú rastúce výnosy u dlhopisov americkej vlády, ktoré sa predávajú kvôli obavám, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť zintenzívniť svoj postup voči inflácii. To všetko má vplyv na trh a investori predávajú akcie zo všetkých odvetví od čipov cez veľké technologické firmy až po čínske firmy kótované na burze v Spojených štátoch.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours