X bude zhromažďovať informácie o zamestnaní. Hodlá odporúčať pracovné príležitosti

Zdieľaj

Muskova sociálna sieť X, teda bývalý Twitter, aktualizovala svoje pravidlá ochrany osobných údajov. Plánuje zhromažďovať biometrické údaje užívateľov a tiež záznamy o štúdiu a pracovných skúsenostiach. Na zmenu upozornila agentúra Bloomberg.

Miliardár Elon Musk, ktorý vlani Twitter kúpil, na sociálnej sieti X informoval, že prostredníctvom nej bude možné bez telefónneho čísla usporiadať audio aj videohovory.

Facka nemeckej ideológii? Ambiciózny „jadrový“ plán Švédov ukazuje možnú cestu Európe

„Na základe vášho súhlasu môžeme zhromažďovať a používať vaše biometrické údaje na účely bezpečnosti, zabezpečenia a identifikácie,“ uvádza spoločnosť v aktualizovaných pravidlách. Nedefinuje pritom, čo presne za biometrické údaje považuje. Iné firmy tento termín používajú na opis údajov získaných z tváre, očí a odtlačkov prstov.

Spoločnosť X tiež uvádzala, že chce zhromažďovať informácie o zamestnaní a vzdelaní užívateľov. „Môžeme zhromažďovať a používať vaše osobné údaje (ako vaše pracovné skúsenosti, priebeh vzdelania, preferencia zamestnania, zručnosti a schopnosti, vaše vyhľadávanie pracovných miest a podobne),“ stojí okrem iného v nových pravidlách. Firma tieto dáta chce využiť pri odporúčaní pracovných miest, personalizácii reklamy či prepojovaní zamestnávateľov a uchádzačov o prácu.

Predchádzajúce pravidlá, ktoré sú platné do 29. septembra, odkazy na biometrické údaje ani na záznamy o štúdiu a práci neobsahovali.

Sociálne siete a shromažďovanie údajov
Firmy prevádzkujúce sociálne médiá sa dlhodobo stretávajú s kritikou užívateľov i regulačných orgánov po celom svete kvôli tomu, ktoré informácie zhromažďujú a ako tieto údaje využívajú, napríklad pri predaji personalizovanej reklamy. Zatiaľ nie je jasné, ako bude spoločnosť X biometrické údaje zhromažďovať ani ako ich bude používať. Musk predtým povedal, že jednou z jeho priorit je zbaviť stránky neautentických účtov a získať viac užívateľov na používanie platenej služby overeného účtu.

Hromadná žaloba podaná v Spojených štátoch v júli uvádza, že spoločnosť X „nedostatočne informovala jednotlivcov, ktorí komunikovali (vedome alebo nevedome) so spoločnosťou Twitter, že zhromažďuje ich biometrické identifikátory z každej fotografie obsahujúcej tvár, ktorá je nahraná na Twitter“.

Tagged

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours