Rok a pol od zahájenia pilotnej verzie čínskej e-CNY dosiahli objemy transakcií s digitálnym juanom takmer 250 miliárd dolárov

Zdieľaj

Digitálny juan, známy pod označením e-CNY, či všeobecne ako digitálna mena centrálnej banky (CBDC), už dosiahol objemy transakcií v hodnote takmer štvrť bilióna dolárov.

Guvernér Čínskej ľudovej banky Yi Gang vystúpil na konferencii v Singapure a uviedol, že digitálna mena jeho centrálnej banky ku koncu júna zobchodovala 1,8 bilióna jüanov. To znamená transakcie v hodnote takmer 250 miliárd dolárov alebo asi 5,4 bil. korún.

Gang uviedol, že za rok a pol bolo vykonaných približne 950 miliónov transakcií s digitálnym juanom na zhruba 120 miliónoch peňaženiek. Priemerná výška transakcie potom predstavovala približne 260 USD.

Ktoré dane by mal štát zvýšiť? Analytici vyhodnotili návrhy slovenskej vlády

Agentúra Reuters uvádza, že e-CNY zatiaľ stále predstavujú iba 0,16 % čínskej peňažnej zásoby. Ku koncu júna bolo údajne v obehu 16,5 miliardy e-CNY v hodnote cca 2,3 miliardy dolárov.

Podľa informácií sa zdá, že zavedenie CBDC v masovom meradle 1,4 miliardovej populácie Číny je stále na začiatku. Väčšinu transakcií doteraz tvorili domáce retailové platby. Avšak začalo aj testovanie medzinárodných transakcií. Okrem iného Bank of China Hong Kong začala skúšať cezhraničnú platobnú schému pre zákazníkov Bank of China vo vybraných maloobchodných predajniach v Hong Kongu.

Zatiaľ čo Čína integruje peniaze so 100% kontrolou, zvyšok sveta má stále šancu sa prikloniť k slobodnej mene. Bitcoin podľa rôznych správ dosiahol v roku 2022 celosvetový objem transakcií v hodnote 8,2 bilióna dolárov.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours