Rast platov nestihne dobehnúť vysoké ceny

Zdieľaj

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír upozornil, že rast cien sa neskončil a navyše bude rýchlejší ako rast reálnych miezd, na ktorý si budeme musieť počkať až do ďalšieho roka. Mzdy už síce začali rásť, no inflácia je stále vysoká a nestíhajú ju dobiehať, uvádza správa denníka Pravda.

Inflácia je stále vysoká

Národná banka očakáva, že reálne príjmy v tomto roku klesnú v priemere o 1,2 %. V budúcom roku majú stúpnuť o 2,3 % a v roku 2025 o ďalšie 2 %. Inflácia podľa odhadov dosiahne za rok 2023 priemer až 11 % a v roku 2024 klesne pod 6 %, čo predstavuje zlepšenie oproti predošlej prognóze.

Inflačný cieľ 2 % nedosiahneme tak skoro, pretože budúci rok budú ťahať infláciu smerom nahor doteraz regulované ceny energií. Už skôr sme informovali o tom, že ak vláda nezakročí, môže medziročne cena plynu narásť až o 110 %. Okrem toho sa plošné opatrenia zrejme už definitívne skončili, pretože nadmerne zaťažujú štátny rozpočet.

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %. Zdroj: Tradingeconomics

Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje úroveň 8,84 % a stále je najvyššia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny. Priemerná inflácie v eurozóne je dva krát nižšia. Európska centrálna banka bojuje s infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokovej sadzby, ktorú zvýšila už 10-krát na súčasnú úroveň 4:5 percenta. Ide o najrýchlejšie tempo reštriktívnej menovej politiky v histórii eurozóny a výška sadzby dokonca prekonala aj finančnú krízu z roku 2008.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours