Česká ekonomika padá do deflácie

Zdieľaj

Česká inflácia na 18 percentách a „holubiččí“ prístup ČNB, ktorá svojou polohou v nepotrebe ďalšieho zvyšovania sadzieb naďalej predlžuje horizont dosiahnutia inflačného cieľa (2 %). Oproti USA má ČR reálne základné menové sadzby zápornejšie, a to z dôvodu menšieho rozdielu základnej sadzby a inflácie.

V 3. štvrťroku klesla česká ekonomika o 0,4 a ďalší pokles sa očakáva aj v ďalšom štvrťroku. Na oko môže situácia vyzerať, že sadzby, zvýšené predchádzajúcou radou zaberajú.

Problém stlačeného vzduchu v nafukovacom balóniku
Brzdiaci trh s hypotekárnymi úvermi, začínajúca korekcia na trhu s nehnuteľnosťami, zastavený rast HDP, inflácia v medzimesačnom poklese môžu zdanlivo vyzerať, že súčasná výška sadzieb je nastavená na správnu úroveň. Avšak diabol číha na trhu práce, ktorý vykazuje stále znaky prehrievania. Na úrovni 3,5 % je stále pod štandardnou štrukturálnou nezamestnanosťou. Jej rast o 0,1 % medzimesačne nenaznačuje, že by malo dôjsť k schladzovaniu.

V tomto období bežne takto nezamestnanosť rastie vzhľadom na končiace sezónne práce. Trh práce je v súčasnej dobe lakmusovým papierikom, ktorý nám môže naznačovať, akým smerom sa vydá inflácia počas budúceho roka. Stále je v hre roztočenie mzdovo-inflačnej špirály vzhľadom na tlak na zvyšovanie miezd. Tlakom na vzduchom naplnený nafukovací balónik sa vyvalí stena na najslabšom mieste, to je v súčasnej dobe český trh práce.

Slovenská vláda navrhla konsolidačný balíček, počíta aj s vyššími daňami

Stagflácia 2023
Prognóza ČNB predpovedá na rok 2023 stále dvojcifernú infláciu na úrovni 10 % a prepad ekonomiky o 0,7 percenta. ČNB teda už dnes predpokladá a tým smerom tiež svojimi krokmi kormidluje českú ekonomiku do vyložene stagflačného stavu. Vo vyspelých demokratických ekonomikách je bežné na túto situáciu reagovať ďalším zvyšovaním sadzieb.

Pred zákrutou, do ktorej nie je vidieť, je vždy lepšie šliapnuť na brzdu viac a potom zvoľňovať. Túto poučku zrejme ČNB podľa svojich vyjadrení zrejme úplne ignoruje. Výhľad prípadného znižovania sadzieb je teda minimálne do polovice budúceho roka pasé a to presne z dôvodov, povedzme „holubičkého“ prístupu ČNB. Vplyvom ďalšieho nezvyšovania sadzieb sa môže stať, že sa v českej ekonomike dvojciferná inflácia zabýva až do roku 2024.

Dvojpercentný inflačný cieľ v roku 2024 zostane len zbožné prianie odborných prognóz našej matky bánk. Rok 2023 bude rokom vysokej inflácie a klesajúceho HDP. Nezostáva než dúfať, že prepad našej vnútrozemskej, otvorenej ekonomiky nebude hlboký.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours