Budúci prezident Argentíny bude priaznivec Bitcoinu! Prezidentské voľby v krajine vyhral ekonóm Javier Milei

Zdieľaj

V druhom kole prezidentských volieb v Argentíne získal Javier Milei cez 55 % hlasov. Novým prezidentom sa stane pravicový ekonóm s priaznivým postojom ku kryptomene.

19. novembra zvíťazil v argentínskych prezidentských voľbách pro-bitcoinový kandidát Milei, keď porazil svojho súpera Sergia Massu s náskokom asi 3 milióny hlasov.

K urnám prišlo cca 76 percent voličov v 46-miliónovej latinskoamerickej krajine. Podľa agentúry EFE to bolo najmenej za posledných 40 rokov. Analytik Lucas Romero k výsledkom volieb uviedol:

Je to triumf, ktorý nie je ani tak zásl

Dlhotrvajúca inflačná kríza v Argentíne je zrejme najpálčivejším problémom obyvateľov, pričom argentínske peso zaznamenalo viac ako 140% infláciu len za posledných 12 mesiacov.

Milei sa hlasno vyjadroval proti centrálnej banke krajiny a označoval ju za podvod a mechanizmus, ktorým politici podvádzajú dobrých ľudí inflačnou daňou.

Hovoril o Bitcoine ako o pohybe smerom k „návratu peňazí ich pôvodnému tvorcovi, súkromnému sektoru.“ Napriek tomu však nenaznačil, že by chcel podľa vzoru Salvadoru urobiť z Bitcoinu štátne platidlo krajiny.

Nemecké financie sú rozhodnutím ústavného súdu v kríze, vláda nemôže zadotovať priemysel

Neúspešný kandidát Massa sa v októbri zaviazal spustiť digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), pokiaľ bude zvolený. Tá by podľa neho vyriešila dlhotrvajúcu inflačnú krízu v Argentíne.

uhou Mileie a jeho zvláštností a špecifík, ako skôr dopytu po zmene. To, čo sa prejavilo vo voľbách, je únava, vyčerpanie a protestný hlas väčšiny Argentínčanov.

Massa, minister hospodárstva krajiny, telefonicky zablahoželal svojmu súperovi k víťazstvu po tom, čo bolo sčítaných viac ako 90 % hlasov – ešte pred vyhlásením prvých oficiálnych výsledkov. Päťdesiattriročný Milei nastúpi do úradu 10. decembra.

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours