V minulom týždennom reporte spomínané riziko ďalšieho poklesu akcií sa stalo realitou. Index Nasdaq sa vlastne už v piatok ocitol práve pod hranicou uvádzaného korekčného pásma. Teda od svojich historických maxím dosiahnutých v polovici júla začal strácať viac ako 10 %. Zatiaľ čo mnohokrát sa daná úroveň stane podporou, a indikáciou zdravého nutného oddychu, tentoraz však jasným signálom pre ďalšie južné smerovanie. Tým, že bezstarostná silná rally na trhoch trvala neobvykle dlhých zhruba 10 mesiacov, teraz naopak sme svedkami o to intenzívnejšieho vyberania ziskov, poťažmo úteku investorov. Svoje tiež zohráva fakt, že rally na trhoch bola globálna. Teraz sa tak bude čakať, kde sa po výpredajoch prvýkrát trhy dokážu nadýchnuť, upokojenie potom v rámci svetového „kolieska“ uvidíme na ostatných. Možno odhadovať, že nádych však nebude štartovným výstrelom pre novú rally. Trhy budú skôr nervózne oscilovať, keď aj polienko do ohňa pridáva geopolitické napätie.
Na Wall Street už reportovali výsledky viac ako 2/3 firiem a chýlia sa tak pomaly ku koncu. Tento pondelok bude na reporty sporadické, za zmienku stojí snáď len Tyson Foods. O deň neskôr potom Airbnb, Amgen, Caterpillar, Super Micro Computer, Rivian, Uber či Yum! Brands. V polovici týždňa CVS Health, Hilton, Occidental Petroleum, Walt Disney či reťazec Hilton. Zatiaľ čo v piatok už bude z hľadiska výsledkov „mŕtvo, štvrtok ponúkne aspoň Cheniere Energy, Eli Lilly, Gilead Sciences či Formula One.
V nadväznosti na skôr zverejňované hospodárske výsledky sa každopádne korporácie ďalej budú s akcionármi deliť o zisky. Na tento týždeň stanovilo rozhodný dátum pre nárok napriek tomu početne sotva priemerných zhruba 160 firiem. Avšak z toho 3 z prestížneho indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Zatiaľ čo vzhľadom na predchádzajúcu rally akcií sa dividendové výnosy tento rok dostávali na podpriemerné úrovne, súčasné kurzové korekcie predsa len začnú akcie späť viac zreálňovať napríklad z hľadiska P/E, ale práve aj zatraktívniť ich dividendové výnosy.
K vysporiadaniu na akciovom trhu v USA dochádza od 28. mája 2024 novo už prvý pracovný deň po obchode (tzv. T+1). Z hľadiska rozhodného dňa pre nárok na dividendu sa tradične sleduje predovšetkým tzv. ex-date, teda prvý obchodný deň, kedy sa akcie obchodujú bez nároku na dividendu. Ten je však novo už totožný s rozhodným dňom. Nakúpiť akcie s nárokom na dividendu sa teda každopádne musí najneskôr deň pred „ex-date“, prípadne rozhodným dňom.
Po vlastne už predminulom začiatku pádu hospodárenia a následne aj výraznej redukcii dividendy ju akcionári spoločnosti Intel (INTC) získajú teraz naposledy. Spoločnosť totiž súčasne s nevalným hospodárením a žalostným výhľadom oznámila aj od budúceho štvrťroka pozastavenie výplaty dividendy na neurčito. Akcionári tak teraz môžu očakávať „posledných“ 0,125 USD. Titul, ktorý sa v minulom týždni kurzovo prepadol takmer o tretinu, sa s nárokom bude obchodovať naposledy zajtra.
Až do štvrtka potom „zvyšné“ dva tituly z indexu DJIA. Kartová Visa (V) oplatí opäť 0,52 USD, čo pre jej akcie indikuje skôr len symbolický ani nie percentný dividendový výnos. Ak však spoločnosť dodrží každoročnú tradíciu navyšovania pôžitku, mohol by sa v budúcom štvrťroku vylepšiť. Z indexu DJIA je skrátka v týždni, či už z hľadiska 3,5% dividendového výnosu alebo absolútnej výšky dividendy 1,67 USD, lídrom International Business Machines (IBM). Firma v tomto storočí udržuje bez prerušenia tradíciu každoročného navyšovania pôžitku, naposledy tak urobila o cent v minulom štvrťroku.
Z hľadiska dividendového výnosu zo známych firiem v týždni dominuje Ford (F) aktuálne s takmer 6 %, keď udržuje pôžitok na 0,15 USD. Titul po reporte slabých výsledkov skrátka po následnom kurzovom prepade aspoň v tomto ohľade späť zatraktívnil. Solídne podobné dividendové výnosy možno tradične uznať v energetickom sektore. Spomenúť je možné prevádzkovateľa LNG terminálov Cheniere Energy Partners (CQP). Firma okrem základnej štvrťročnej dividendy 0,775 USD rozdelí zároveň variabilných 0,035 USD. Veľkoobchodný distribútor motorových palív SUNOCO (SUN) dividendu navýšil v minulom štvrťroku, skrátka akcionári dostanú opäť 0,8756 USD. Spomenúť možno aj duálne obchodovaného britského konkurenta BP (BP), ktorý po roku pôžitok opäť navýšil. Opäť o necelé 4 centy na už 0,48 USD.
Z bankového sektora možno v týždni spomenúť Wells Fargo (WFC), ktorá po roku pôžitok navýšila opäť o 5 centov na 0,40 USD. Citigroup (C) potom dividendu vylepšuje o 3 centy na 0,56 USD.
Z finančného sektora možno ďalej nájsť napríklad ešte poisťovňu MetLife (MET), vyplácajúcu od minulého štvrťroka navýšených 0,545 USD. Ďalej potom známe investičné skupiny Oppenheimer (OPY) a Lazard (LAZ). Zatiaľ čo posledná spomínaná tretím rokom štvrťročne vypláca nemenných solídnych 0,50 USD, Oppenheimer po rokoch dividendu teraz zvyšuje o 3 centy na 0,18 USD.
Na vyhľadávanie v nižšie uvedenom prehľade odporúčame príp. využiť klávesovú skratku Ctrl+F.
+ There are no comments
Add yours