Sieť X je pod taktovkou Muska rok. Vyhliadky do budúcnosti nie sú ružové

Zdieľaj

Pod vedením Elona Muska zmenil Twitter názov na X; kvôli jeho postojom sieť prišla o inzerentov aj zamestnancov. A budúcnosť príliš sľubne nevyzerá, aspoň pre samotných užívateľov. Americký multimiliardár chce spoplatniť všetky účty a koliesko testovania už začalo.

Pre verejnosť bola sieť Twitter sprístupnená v júli 2006, pri jej zrode stál programátor Jack Dorsey. Limit 140 znakov pre dĺžku príspevkov bol odvodený od kapacity vtedajších SMS správ na mobilných telefónoch. Firma vstúpila v novembri 2013 na newyorskú burzu, dlho sa však pohybovala v červených číslach, čistý zisk prvýkrát vykázala až vo štvrtom štvrťroku 2017, ale ani neskôr nebolo jej hospodárenie výraznejšie ziskové.

Čínsky Huawei hlási vyššie tržby. Napriek sankciám USA

Od roku 2009 bol častým používateľom Twitteru americko-kanadský miliardár juhoafrického pôvodu Elon Musk, ktorý stojí za vesmírnou spoločnosťou SpaceX alebo automobilkou Tesla. Je považovaný za technologického vizionára, podieľal sa na vzniku internetového platobného systému PayPal a z peňazí za jeho predaj založil v roku 2002 SpaceX pre vývoj kozmických rakiet.

Musk sa vlani začiatkom apríla stal najväčším akcionárom Twitter, keď oznámil, že má podiel 9,2 percenta. Krátko nato ohlásil, že chce firmu kúpiť, s tým, že má podľa neho mimoriadny potenciál, ktorý úplne rozvinie.

Chcel. Nechcel. A potom zase chcel…
V oznámení americkému regulátorovi Musk tiež oznámil, že má v pláne spoločnosť stiahnuť z burzy. Twitter povedal, že jeho ponuku zváži. Musk sa potom 25. apríla s jeho vedením dohodol, že internetovú platformu kúpi za 44 miliárd dolárov. Spoločnosť potom uviedla, že správna rada transakciu jednohlasne schválila.

Musk v polovici mája na svojom twitterovom účte oznámil, že plán prevzatia spoločnosti je pozastavený. Chcel najprv podrobnosti k podielu falošných a spamových účtov a uistiť sa, že tvoria menej ako päť percent. V ďalšom tweete však napísal, že o prevzatí Twitteru stále stojí.

V júni miliardár varoval, že by mohol od zmluvy odstúpiť. Jeho právny zástupca následne vysvetlil, že Twitter odmietol vyhovieť žiadosti o poskytnutie údajov o účtoch na svojej sieti. Dodal, že takéto konanie je porušením podmienok dohody a že jeho klient si vyhradzuje právo ju zrušiť.

V júli sa Musk zmluvu o kúpe rozhodol vypovedať. „Trváme na dohodnutej cene a podmienkach,“ reagoval vzápätí predseda správnej rady Twitteru ao niekoľko dní neskôr spoločnosť multimiliardára zažalovala.

Akcionári v septembri schválili prevzatie firmy za cenu 44 miliárd dolárov. Musk potom začiatkom októbra navrhol, že kúpi Twitter za pôvodne dohodnutú cenu 54,20 dolára za akciu, ktorá celý podnik ohodnocuje na pôvodne dohodnutú cenu. Akcie Twitteru po správe prudko posilnili a obchodovanie s nimi bolo prerušené. Súd miliardári následne nariadil, aby sa do 28. októbra s Twitterom dohodol, či ho prevezme, alebo nie.

Twitter prevzal 28. októbra
Ten v stanovený deň kontrolu nad Twitterom skutočne prevzal a hneď prepustil vedúcich pracovníkov vrátane výkonného riaditeľa Paraga Agrawala. „Vták je oslobodený,“ napísal 28. októbra na svojom twitterovom účte s odkazom na logo sociálnej siete.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours