KVÍZ: Vybieli vám účet počas chvíľky. Poznáte podvod a viete sa mu ubrániť?

Zdieľaj

Zadávanie platieb cez QR kódy, platenie kartami, telefónom alebo šikovnými hodinkami sa stalo bežnou súčasťou nášho každodenného života. Úmerne s tým, ako sa zjednodušil spôsob platenia a skrátila sa doba vykonania transakcie, skrátila sa aj doba, za ktorú môžete o peniaze prísť. Otestujte sa, či by ste poznali podvod a dokázali sa mu ubrániť.

Podvodov v platobnom styku pribúda. Zatiaľ čo v roku 2021 Česká národná banka (ČNB) nezaznamenala žiadnu sťažnosť, v uplynulých šiestich mesiacoch sa na ňu obrátili stovky ľudí, ktorých sa podvodníci snažili okradnúť o peniaze prostredníctvom nevyžiadaných telefonátov, e-mailov alebo ďalšími spôsobmi. Podvody sú čím ďalej dômyselnejšie, útočníci využívajú manipuláciu aj ďalšie techniky, ako klientov finančných inštitúcií okradnúť.

Rusko chce miliónové odškodné za výlety sobov. Nórsko radšej opraví plot

„Podvodníci sa pokúšajú vylákať prístupové údaje k vašim účtom, prinútiť vás k inštalácii podvodných aplikácií či vás dokonca presvedčiť k tomu, aby ste vložili svoje peniaze do kryptobankomatov,“ popisuje nekalé praktiky Denisa Všetíčková z ČNB.

Svoje metódy zlodeji neustále vylepšujú a ako zámienku čoraz častejšie využívajú aj reálne situácie, ktoré sa práve dejú okolo nás. „Vydávajú sa za pracovníkov Českej národnej banky, komerčné banky alebo inštitúcií štátnej správy. Často využívajú manipuláciu útočiacu na strach z toho, že ľudia prídu o svoje peniaze, pokiaľ hneď niečo nepodniknú, čo je veľmi silný presvedčovací prostriedok,“ dodáva Všetíčková.

Ak sa nechcete stať obeťou podvodu, dodržujte tri zásadné bezpečnostné pravidlá: Neponáhľajte sa (na základe nevyžiadanej komunikácie nerobte unáhlené rozhodnutia, overujte (vždy zvážte možnosť podvodu) a chráňte (svoje dáta a citlivé údaje).

Pravidelne si kontrolujte stav vášho účtu aj odchádzajúce transakcie av prípade podozrenia na zneužitie ihneď kontaktujte svoju banku a políciu.

A ako ste na tom vy? Spoznali by ste podvod alebo by ste sa stali obeťou útočníkov? Otestujte sa, či sa dokážete ubrániť manipulácii a ochrániť tak svoje peniaze.

 

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours