Volvo pri Košiciach uvažuje o dvojnásobnom počte výroby áut

Zdieľaj
Spoločnosť už vlastní pozemky. Stavať plánuje už na jeseň.

KOŠICE: Automobilka Volvo plánuje vyrábať v priemyselnom parku Valaliky dvojnásobný počet automobilov, ako plánovala pri ohlásení investície minulý rok. Ráta aj s väčším počtom zamestnancov.

Automobilový koncern plánuje pri Košiciach vyrábať iba elektrické vozidlá. Podľa zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie zverejnenom na portáli enviroportál pripravuje výrobu v dvoch fázach. V prvej ráta s predpokladanou výrobnou kapacitou 250-tisíc elektromobilov, v druhej fáze ďalších 250-tisíc vozidiel ročne.

Štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park a spoločnosť Volvo Car Slovakia už aj podpísali zmluvu o kúpe pozemku, na ktorom vyrastie nový závod. Firma začína aktívne hľadanie kľúčových talentov a následne i obsadzovanie nových pracovných pozícií v regióne.

V dvoch fázach

Spoločnosť Volvo Cars investíciu na Slovensku oznámila v júli 2022. Potvrdila, že zriadi tretí výrobný závod v Európe v obci Valaliky pri Košiciach.

„Očakáva sa, že zámer vytvorí v strategickom priemyselnom parku v každej fáze až 4 000 až 5 000 nových pracovných miest. Okrem toho sa realizáciou projektu predpokladá zvýšenie počtu pracovných príležitostí v oblasti subdodávok, služieb a logistiky,“ píše spoločnosť v Zámere o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Pôvodne informovala, že zamestná 3 300 zamestnancov a ďalších 10-tisíc ľudí zamestnajú subdodávatelia. Podľa Inštitútu finančnej politiky ak bude štruktúra dodávateľov podobná ostatným automobilkám, na jedného zamestnanca automobilky budú naviazaní 2,5 až 3 pracovníci v prepojených firmách. V prípade, že by Volvo Car Košice zamestnalo 8 000 až 9 000 ľudí, znamenalo by to viac ako 20-tisíc ďalších pracovných príležitostí.

„Počas výstavby orientačne predpokladáme nasadenie cca 1 300 – 1 500 pracovníkov naraz,“ píše sa v zámere.

Možné navýšenie výroby vozidiel už naznačil v novembri 2022 riaditeľ Volvo Car Košice Björnom Helldén v rozhovore pre hnonline.sk.

„Máme k dispozícii dostatok miesta. Ak ho budeme potrebovať, je tu priestor na expanziu.“ Pripustil, že v závislosti od budúcich plánov by spoločnosť mohla kapacitu výroby automobilov vo Valalikoch rozšíriť, ale vyžadovalo by si to dodatočné investície.

Výstavba ešte tento rok

Plánovaný začiatok výstavby má stanovený na štvrtý kvartál tohto roka, ukončenie v roku 2025. Začať má s pilotážou a prípravou hál. Začiatok prevádzky má byť vo štvrtom kvartáli 2026.

(článok pokračuje pod fotografiou)

„Termín začatia a ukončenia výstavby a montáže technologických liniek spresní investor v súčinnosti s dodávateľmi stavby a technológií,“ spresňuje v zámere automobilka.

Spoločnosť plánuje investovať do výstavby moderného závodu 1,18 miliardy eur. „Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru vzhľadom na pohyblivosť cien stavebných prác, či cien technologických zariadení, v závislosti od vybraných dodávateľov budú stanovené v neskorších štádiách procesu výstavby.“

Prví zamestnanci už budúci rok

Navrhovaná činnosť Volvo Car Košice bude umiestnená v rámci strategické parku Valaliky, ktorý má vydané osvedčenie o významnej investícii. Strategický park a všetky súvisiace stavby, ktoré súvisia s prípravou strategického územia, tvoria rozlohu 1 052,25 hektárov.

V závode Volvo Car Košice bude okrem bežných automobilových výrobných dielní, ako sú karosáreň, lakovňa či finálna montáž aj prevádzka tlakového odlievania či montáž batérií a elektromotorov.

 

Zdroj: Volvo Car Košice

Prvé pracovné ponuky, ktoré by sa mohli objaviť v priebehu budúceho roka, by sa mali týkať projektovej fázy. Približne v polovici roka 2025 to bude hromadný nábor hlavne na pozície operátorov a na konkrétne požadované zručnosti a kvalifikácie.

Takmer 4-tisíc parkovacích miest

Areál Volvo Car Košice sa bude skladať z plochy približne 850-tisíc metrov štvorcových zastavanej budovami v etape 1 a 2, ktoré budú tvoriť hlavné výrobné budovy, centrálne budovy a podporné funkcie.

„Približne 515-tisíc m2 budú tvoriť komunikácie, parkovacie a spevnené plochy, vrátane parkovania hotových vozidiel a skúšobnej dráhy. Predpokladá sa napríklad vybudovanie 3 940 parkovacích stojísk pre osobné autá, 92 parkovacích stojísk pre nákladné autá a 20 až 30 parkovacích miest pre autobusy.“

V rámci pripravovanej stavby „R2 Šaca – Košické Oľšany“ bude dobudovaná mimoúrovňová križovatka cesty I/17 s rýchlostnou cestou R2.

„Bude vybudovaný svojou infraštruktúrou ako rekonštrukcia železničnej zastávky Geča a to v koncepcii T-IDS typu „E“ tzv. prestupného bodu s frekvenciou do 200 cestujúcich za hodinu,“ píše v zámere.

Nové byty aj cesty

K spolupráci s automobilkou sa zaviazali aj Mesto Košice a Košický samosprávny kraj. Vzniknúť by mali nové linky mestskej hromadnej aj prímestskej dopravy, očakáva sa masívna výstavba bytov, či možné predĺženie električkovej linky.

„V rámci schváleného územného plánu nachádzajú v meste lokality, kde je možné postaviť až 25-tisíc bytov alebo domov,“ spresnil Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice.

Župa vyčíslila výdavky na 30 miliónov eur. „Najviac, 12 miliónov eur, bude potrebných na rozvoj a údržbu ciest, ďalších 11 miliónov eur pre verejnú osobnú dopravu, vrátane cyklodopravy, a šesť miliónov do vzdelávania.“

Rozvoj obce

Obec Valaliky, ktorá je od Košíc vzdialená desať kilometrov a je najväčšou v okrese Košice okolie, po príchode automobilky má v pláne budovať športoviská, cyklotrasy, cestičky pre bežcov, ale aj rozšírenie kapacít zdravotného strediska.

Medzi obcou a priemyselným parkom má vzniknúť pás zelene, ktorá bude slúžiť ako izolácia, ale aj miesto pre relax. Obec a budúcu fabriku rozdeľuje železničná trať, kde sa postaví zvukoizolačná stena a naplánovaný je aj obchvat obce.

Štát už investoval do strategického územia investoval viac ako 289 miliónov eur. Celkové investičné náklady sú naplánované na viac ako 733,5 mil. eur. Na dofinancovanie je už schválených vyše 444 miliónov eur.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours