Centralizácia ťažby Bitcoinu (BTC) predstavuje v súčasnosti veľmi významnú hrozbu pre samotný Bitcoin, tvrdí Kadan Stadelmann, hlavný technologický riaditeľ pre Komodo Platform, ktorý svoje názory prezentoval v stĺpčeku na webe Cointelegraph. Podľa Stadelmanna má ísť o dôsledok dizajnovej chyby samotného tvorcu Bitcoinu, Satoshiho Nakamota.
Ťažba sa postupne centralizuje
Stadelmann tvrdí, že ťažba Bitcoinu vždy smerovala k centralizácii. Bitcoinoví ťažiari mohli kedysi ťažiť bloky s výpočtovým výkonom počítačov vďaka menšiemu počtu ťažiarov a nižšiemu hashratu (náročnosť ťažby Bitcoinu).
Okolo roku 2010 sa začal Bitcoin ťažiť vo väčšej miere na grafických kartách av roku 2012 ťažiari začali postupne prechádzať na ASIC minery (špecializované zariadenia na ťažbu Bitcoinu). To malo za následok vznik veľkých ťažobných spoločností.
Ťažiari, ktorí kontrolujú väčšie percento hashrate bitcoinovej siete, majú väčšiu šancu vyťažiť nový blok. Preto sa malí ťažiari často pridávajú k ťažobným poolom. Títo ťažiari zarábajú získavajú odmenu na základe množstva výpočtovej sily (hashrate), ktorú prispievajú do poolu. Inak povedané dostane odmenu rovnajúcu sa ich podielu na celkovom hashrate daného poolu.
Agenda EXPO 2025 Osaka je presunutá na nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR
Centralizované body – ťažobné pooly
Ťažobné pooly teda predstavujú akýsi centralizovaný bod v bitcoinovej sieti. Veľké pooly majú väčšinou aj väčšie zisky a pre ťažiarov je výhodné sa k nim pripájať. Pokiaľ však pool kontroluje viac ako 50% hashrate, môže potenciálne realizovať 51% útok na sieť.
Dva najväčšie pooly, AntPool a Foundry USA, navyše vyžadujú od ťažiarov, aby pred pripojením do poolu prešli cez overovací proces ich identity (Know Your Customer – KYC).
Tieto dva pooly kontrolovali v máji 56,4 % hashrate siete, vďaka čomu môžu potenciálne cenzurovať transakcie v blokoch, ktoré vyťažia. To však neznamená, že transakcia bude cenzurovaná navždy. Môže si však počkať dlhšie na to, až ju vyťaží ťažiar/pool, ktorý transakcie necenzuruje.
+ There are no comments
Add yours