Gréci zaviedli šesťdňový pracovný týždeň. Návrat k otroctvu

Zdieľaj

Mladí Európania (a Slováci nie sú výnimkou) volajú po pracovných postrižinách – kratšom pracovnom čase za rovnaké peniaze. Gréci však zamestnávateľom uľahčujú nariaďovať šesťdňový pracovný týždeň. Prinútil ich k tomu najmä nedostatok pracovníkov, teda rovnaký problém, ktorý brzdí českú ekonomiku.

Dlhá práca nevymrela
Gréci sú na tom podobne, hoci nezamestnanosť v ich krajine dosahuje výrazne vyššie čísla. Balkánskej krajine, ktorá sa na rozdiel od našej krajiny nachádza na vzostupnej trajektórii, rovnako ako Česku zúfalo chýbajú pracovníci, najmä v stavebníctve av turistickom sektore. Niektoré z hotelov tak majú obmedzenú prevádzku, alebo otvárajú až v plnej sezóne.

 

Nemecko hľadá páku na majiteľa dvoch miliónov prázdnych bytov. Uľavili by nájomnému trhu

Konzervatívna grécka vláda sa preto odhodlala k razantnému riešeniu. Od júla zaviedla šesťdňový pracovný týždeň. Mnohí pracovníci v priemysle, maloobchode, poľnohospodárstve av niektorých odvetviach služieb budú musieť pracovať 48 hodín týždenne po neobmedzenú dobu, pokiaľ to ich zamestnávatelia budú požadovať.

Z pohľadu západnej Európy, kde sa hocikde testuje štvordňový pracovný týždeň, ale aj Česka, kde sa o pracovných postrižinách už roky debatuje, to vyzerá ako výlet proti prúdu času. Gréci hodili vidly do vízií mnohých Európanov (najmä z generácií Y a Z) o spoločenskom pokroku, ktorý musí nezvratne smerovať k work-life balance, teda k idylickému skĺbeniu súkromného a pracovného života.

Naozaj je otázka, ktorá by české odborové predáky bojujúce za koniec dlhej práce najskôr rozpálila do biela: Nie je snáď grécky príklad inšpiráciou pre Slovensko?

 

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours