Kryptomenová burza a banka Kraken čelí žalobe komisie pre cenné papiere! Podľa regulátora nemala licenciu

Zdieľaj

Kryptosektorom otriasa ďalší zo série ostrých zásahov do jeho kritickej infraštruktúry pre obchodovanie digitálnych mien. Americká SEC pod taktovkou Garyho Genslera nestráca čas čakaním na rozhodnutie Kongresu o kryptoregulácii a žaluje ďalšiu kryptomenovú burzu: Kraken.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy zažalovala spoločnosť Kraken. SEC tvrdí, že sa obchodná platforma nezaregistrovala u regulátora ako burza cenných papierov, maklér, díler a clearingová agentúra. Okrem toho mala zmiešať prostriedky zákazníkov s vlastnými aktívami.

Podľa žaloby podanej na federálnom súde v San Franciscu mal Kraken od roku 2018 fungovať ako platforma, ktorá nezákonne umožňovala nákup a predaj kryptomien.

Polovicu čakania na bull market máme za sebou, nasleduje halving a rast Bitcoinu na 150 tisíc dolárov: Týždeň na trhoch

Bez toho, aby sa spoločnosť Kraken akokoľvek registrovala u Komisie pre cenné papiere a burzy, pôsobila súčasne ako maklér, dealer, burza a clearingová agentúra vo vzťahu k týmto cenným papierom kryptoaktívnych, uvádza SEC.

Hovorca Krakenu uviedol, že spoločnosť s obvineniami nesúhlasí a plánuje sa brániť na súde. Tým sa kryptoburza pridáva k ďalším dvom veľkým platformám, ktoré bojujú proti SEC v samostatných žalobách, Coinbase a Binance.

Okrem obvyklého postupu, kedy SEC využíva nátlak na kryptosektor firmu po firme, aby si vymohla dozornú úlohu nad odvetvím kryptomien, ktoré predseda Gensler označuje za cenné papiere, komisia navyše tvrdí, že Kraken zle hospodáril s aktívami.

Uvádza, že obchodné praktiky spoločnosti Kraken a nedostatočné vnútorné kontroly viedli k miešaniu zákazníckych aktív v hodnote až 33 miliárd dolárov s vlastnými. SEC obvinila kryptoburzu, že týmto konaním vystavila svojich klientov významnému riziku straty.

Tvrdíme, že spoločnosť Kraken urobila obchodné rozhodnutie získať od investorov stovky miliónov dolárov, namiesto toho, aby sa prispôsobila zákonom o cenných papieroch, uviedol vo vyhlásení riaditeľ divízie pre vymáhanie práva SEC Gurbir Grewal a dodáva: Toto rozhodnutie vyústilo v obchodný model plný stretov záujmov, ktoré ohrozili finančné prostriedky investorov.

Podľa SEC Kraken porušil registračnú povinnosť plynúcu z ustanovení zákona o burze cenných papierov z roku 1934. Od spoločnosti okrem iného požaduje, aby vrátila svoje údajne neoprávnene nadobudnuté zisky vrátane pokuty.

Kraken k tomu uviedol:

Nesúhlasíme so žalobou SEC na Kraken a stojíme pevne za naším pohľadom, že cenné papiere neuvádzame na burzu a plánujeme energicky brániť našu pozíciu.

Je sklamaním vidieť, že SEC pokračuje na svojej ceste regulácie vynucovaním, ktorá poškodzuje amerických spotrebiteľov, brzdí inovácie a poškodzuje globálnu konkurencieschopnosť USA

SEC v žalobe uviedla 16 kryptomien, ktoré považovala za cenné papiere, vrátane TOP10 projektov, ako je Cardano a Solana. Ich sezam vidíte na obrázku.

.

More From Author

+ There are no comments

Add yours